Az időjárás is a kormánnyal van
Egyértelműen az időjárás segítette a vártnál nagyobb gazdasági növekedés elérésében Magyarországot – derül ki a KSH legfrissebb, a mezőgazdaság idei teljesítményét elemző adatsorából. A statisztikusok szerint a mezőgazdaság kibocsátási értéke 2013-ban folyóáron 4 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban - elsősorban a növénytermesztés magasabb produktumának köszönhetően.
Az előzetes adatok alapján 2013-ban a növénytermesztés kibocsátása 22 százalékkal emelkedett a volument tekintve. Miután ilyen terménydömping mellett több termék ára csökkent (átlagosan 12 százalékkal esett vissza az ár), a forgalom nem nőtt ennyire dinamikusan. Az átlag persze mindenütt nagy különbségeket rejt: az ipari és takarmánynövényeknél például a 10-11 százalékos volumennövekedést az árak csökkenése kísérte. A fogyasztási cikkeknél azonban nem: a kertészeti termékeknél a 9 százalékos terménynövekedést kísérte drágulás (a burgonya termelésénél az áremelkedést a volumen csökkenése indokolta). A gyümölcstermés volumene 16 százalékkal emelkedett az idén, itt csökkentek az árak.
Az állattenyésztésben viszont folytatódott a visszaesés: a termelés 3 százalékkal csökkent, egyedül a tojástermelés maradt szinten, a tejtermelés jelentősebben esett vissza. A forgalom az átlagot tekintve maradt a szinten: az árak 3 százalékkal növekedtek.
A gazdálkodók ennek ellenére jó évet zárhattak, a KSH kimutatása szerint emelkedtek a jövedelmek az ágazatban (a termelési tényezők jövedelme 6 százalékkal, a vállalkozói jövedelem pedig tíz százalékkal nőtt a tavalyihoz képest). Ezt segítette, hogy a vetőmagok és a növényvédő szerek drágulását a műtrágya és talajjavító szerek árának mérséklődése kísérte (a statisztikusok meg is jegyzik: ez utóbbiak felhasználása bővült a legjobban.)
A költségeket csökkentette (de ez másfelől nem öröm), hogy a mezőgazdaság munkaerő-felhasználása egy százalékkal elmaradt az előző évitől.