Az Európai Bizottság engedélyezné génmódosított kukorica termesztését Magyarországon
A helyzet furcsaságát az okozza, hogy eközben Európában egyre nőnek az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak - hívta fel a figyelmet a Magyar Természetvédők Szövetsége - Föld Barátai Magyarország és a Greenpeace Magyarország közös sajtóközleményében.
Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben a szervezetek a Bizottság javaslatainak elutasítását követelik a magyar kormánytól és a tagállamoktól. Az új termesztési engedélyekről a tagállamok februárban szavazhatnak majd, a jelenlegi magyar termesztési tilalom megtartásának kérdése pedig a környezetvédelmi miniszterek márciusi tanácsülésén kerül napirendre.
Alig egy hónappal ezelőtt a környezetvédelmi miniszterek a génmódosítással kapcsolatos szabályozás jelentős szigorítását sürgették. A Bizottság maga is azt szorgalmazta, hogy elinduljon egy kétéves felülvizsgálat, a génmódosított növények biztonságának és környezeti hatásainak értékeléséről, ezért az uniós tagállamoknak el kell utasítaniuk ezeket a javaslatokat - emlékeztetnek a közleményben.
Decemberben a tagállamok is az EU génmódosítással kapcsolatos jogszabályainak jelentős mértékű szigorítását követelték, többek között azt, hogy a következő 18 hónapban a génmódosított növények társadalmi-gazdasági hatásait is vizsgálják meg, amivel eddig egyáltalán nem foglalkoztak. A magyar kormánynak mindent meg kell tennie a Mon810-es rovarölő mérget termelő kukorica hazai tilalmának fennmaradása érdekében – emelte ki a közleményben Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége – Föld Barátai Magyarország programvezetője. Európában a fogyasztók túlnyomó többsége elutasítja a génmódosított élelmiszereket, ezért csak akkor van esélye Magyarországnak eladnia mezőgazdasági termékeit az érzékeny európai piacon, ha nem termeszt génmódosított kukoricát.
A Mon810-es kukorica hazai termesztési tilalmát 2006 novemberében az Országgyűlés ötpárti konszenzussal elfogadott határozatban is megerősítette, így a kormányt a parlament is kötelezi a tilalom melletti kiállásra - hangsúlyozta a közleményben Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse. A magyar lakosság több mint 70 százaléka ellenzi a génmódosított növények mezőgazdasági célú alkalmazását. Ezen felül az elmúlt időszakban született környezeti hatásvizsgálatok eredményei és táplálkozástani tanulmányok is alátámasztják a tilalom indokoltságát. A Greenpeace kampányfelelőse a közleményben megállapította: az Európai Bizottság a nemzetek feletti biotechnológiai cégek érdekeit részesíti előnyben a tagállamoké helyett.