Az euróövezet védelmére kel a Bundesbank

A Bundesbank elemzése szerint nem helytálló az a széles körben elterjedt nézet, amely szerint a világgazdasági növekedés üteme jelentős részben az euróövezeti adósságválság miatt csökken.

A német jegybank a novemberi havi jelentéséhez csatolt, hétfőn nyilvánosságra hozott elemzésben kifejtette: gyakran éri az a vád az euróövezeti döntéshozókat, hogy a megszorításokra épülő válságkezelő politikájuk nemcsak az euróövezetet, hanem az egész világgazdaságot megbéklyózza, mert a keresletcsökkentő hatás révén visszaesik az import, ami hátráltatja a nagy feltörekvő országok fejlődését. A tényadatok azonban azt mutatják, hogy az euróövezet jelentősége másodlagos a világ nagy gazdasági erőközpontjai számára.

Brazíliában például, ahol igen jelentősen lassult a gazdaság az utóbbi időszakban, az euróövezetbe irányuló export értéke csupán a hazai össztermék (GDP) 1,75 százalékát tette ki 2011-ben, Indiában pedig ugyanez az arány 2,25 százalék volt. Még a kínai gazdaságban sem igazán nagy az euróövezet jelentősége, a tizenhetekhez irányuló export a kínai GDP 3,25 százalékának megfelelő értékű volt tavaly.

A világ legnagyobb gazdasága, az Egyesült Államok különösen védett az euróövezeti válságtól, hiszen az amerikai GDP-hez viszonyítva mindössze 1,75 százalék az euróövezetbe irányuló export értéke – írta a Bundesbank a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatait idézve.

A világgazdasági konjunktúra alakulását meghatározó kereskedelmi folyamatok az idén sem váltak drámaivá, az euróövezet importja a világ valamennyi nagy térségét együttvéve 4 százalékkal csökkent 2012 első félévében az egy ével korábbihoz képest.

Mindent egybevetve az látszik, hogy a tizenhetek importjában a válság következtében végbemenő csökkenés nem gyakorol számottevő hatást a világgazdaságra, ugyanakkor jelentős mértékben hozzájárul az euróövezet egészének stabilizálásához – foglalták össze a Bundesbank elemzői.

Egy másik vád szerint az euróövezeti válság kezelése körüli bizonytalanság is visszafogja a világgazdasági konjunktúrát – tették hozzá, megjegyezve, hogy korántsem az euróövezet a piacokon eluralkodott bizonytalanság egyetlen forrása. Ott van például a "fiscal cliff" – "költségvetési sziklaszirt" – néven ismert probléma is, amely drámai mértékű amerikai államháztartási megszorítóprogram életbe lépésével fenyeget, vagy a japán államháztartás problémái, illetve a közel- és távol-keleti geopolitikai konfliktusok, amelyek ugyancsak fokozzák a bizonytalanságot – áll a Bundesbank elemzésében.

A havi jelentés általános részében egyébként a Bundesbank arra figyelmeztet, hogy a német gazdaság növekedési üteme 2012/2013 fordulóján jelentősen lassulhat, főként éppen az egyre nagyobb bizonytalanság miatt. Erre utal a beruházások területén már egy éve jelentkező óvatosság és a foglalkoztatás bővülésének leállása. Jelenleg már csak az építőipar és a lakossági fogyasztás bővül lendületesen – állapította meg a Bundesbank.

Ugyanakkor az euróövezet egészével ellentétben a német gazdaság nem jut recesszióba – jósolja a német jegybank, amelynek előrejelzése szerint a GDP az idei utolsó negyedévben várhatóan stagnál vagy csökken, de 2013 elején javul majd a helyzet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.