Az EU-támogatástól függ a román osztályzat

A Moody's megerősítette Románia alapszintű befektetői adósosztályzatát, megjegyezve: ennek fenntartása az uniós támogatástól is függ. A szakemberek várakozásai szerint keleti szomszédunknak a magyar IMF-hitelnél is nagyobb mértékű segítségre lesz szüksége.

Megerősítette Románia alapszintű befektetői adósosztályzatát pénteken a Moody's Investors Service, megjegyezve ugyanakkor, hogy a befektetésre ajánlott besorolás fenntartása az EU támogatási készségétől függ. A hitelminősítő megerősítette Bulgária hasonló szintű osztályzatát is.

A "Baa3" - más hitelminősítők metodikájában "BBB mínusz"-nak megfelelő - román szuverén bel- és devizaadósi, valamint deviza-bankbetéti besorolás megerősítését a Moody's Londonban kiadott elemzésében azzal indokolta, hogy a befektetői minősítésű adósi státust a román kormány mérsékelt adósságterhe támasztja alá.

Románia szuverén adósságát a nagy nemzetközi hitelminősítők közül már csak a Moody's tartja befektetésre ajánlott szinten, miután a Standard & Poor's és a Fitch Ratings néhány hónapja egyaránt "BB plusz"-ra, vagyis a befektetési sáv alatti, spekulatív szintre sorolta vissza a román adósosztályzatot. Románia az egyetlen EU-tagállam, amelynek szuverén besorolását több hitelminősítő is a befektetési kategória alá süllyesztette. Az S&P és a Fitch a tavaly ősszel bejelentett román osztályzatrontások indoklásában egybehangzóan a kockázatok között említette az egyre bizonytalanabb külső finanszírozást.

A Moody's pénteki elemzésében is az áll, hogy a korábbi, bőséges tőkebeáramlás táplálta gyors belső hitelállomány-bővülés növelte az ország külső sebezhetőségét. A londoni hitelminősítő szerint ehhez laza költségvetési politika is járult a bőség éveiben, ezért a román kormányt gyenge pozícióban érte a világgazdasági válság. A gondokat fokozta a tavaly novemberi választásokhoz kapcsolódó, kiugró állami költekezés.

A Moody's szerint a román kormánynak az elmúlt hónapokban viszonylag magas kamatozású, rövid futamidejű hiteleket kellett felvennie a hazai piacon a növekvő államháztartási hiány finanszírozására, és a fizetésimérleg-nyomásokat is figyelembe véve "ez a helyzet aligha fenntartható".

A román adósosztályzatok megerősítése az elemzés szerint azon a feltételezésen alapul, hogy Romániának sikerül megállapodnia egy finanszírozási programról a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval, ehhez sikeres költségvetési kiigazítás is járul.

Mind a román kormány, mind az EU igencsak érdekelt a román gazdaság stabilizálásában. Ha arra utaló jelek mutatkoznának, hogy csökken az EU készsége Románia támogatására, az valószínűleg azt eredményezné, hogy a román államadósság besorolását a Moody's a befektetési szint alá rontja, áll az elemzésben.

A hitelminősítő szakembereinek várakozása szerint az IMF és az EU Romániának 20 milliárd eurót meghaladó támogatási csomagot állít össze; ennek felét a valutaalap, a fennmaradó részt az unió és társult intézményei állnák.

Londoni elemzői vélemények szerint Romániának ugyanakkor az eddigi nyilatkozatokból valószínűsíthetőnél - és a Magyarországnak összeállítottnál is - nagyobb IMF-csomagra lehet szüksége, ugyanis az eddig elhangzott összegek legfeljebb az idei év finanszírozási igényeit fedeznék.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének e héten kiadott európai feltörekvő piaci elemzése szerint kormányzati forrásokból származó nyilatkozatok 25 milliárd dollárnak megfelelő csomagra utalnak, ami jelentős ugyan, de a cég forgatókönyve például 2009-re - alapesetben is - 26 milliárd dolláros román külső finanszírozási hiányt valószínűsít. Így megvan a kockázata, hogy az eddigi jelentésekből kikövetkeztethető méretű pénzügyi védőháló Románia idei és a jövő évi külső finanszírozási igényeire együtt már nem lesz elégséges.

A minap egy másik nagy londoni ház elemzői is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy Romániának nagyobb értékű pénzügyi keretre lehet szüksége az IMF-től, mint amennyit Magyarország kapott, mert nem biztos, hogy a magyarországihoz hasonló méretű védőcsomag elég lesz a román gazdaság finanszírozási igényeihez.

A Barclays Capital befektetési csoport napi feltörekvő piaci helyzetértékeléseinek egyik múlt hét végi összeállítása felidézte azokat az értesüléseket, amelyek szerint Románia 20 milliárd euró körüli keretre számíthat a Nemzetközi Valutaalappal kezdett tárgyalások eredményeként. A ház saját becslése alapján azonban a román gazdaság finanszírozási hiánya két évi távlatban "legalább" 22 milliárd euró lesz.

A Moody's pénteken megerősítette Bulgária szintén "Baa3"-as szintű adósbesorolását is, megállapítva: 2009 nehéz, recessziós éve lesz a bolgár gazdaságnak, azonban a sokévi megfontolt költségvetési politika és az alacsony adósságteher révén a bolgár kormány jó helyzetben van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.