Az Egyesült Államokban terjeszkedne a legnagyobb brazil bank
Az állami irányítás alatt működő bank vezérigazgatója, Aldemir Bendine a Reuters hírügynökségnek pénteken elmondta: "a válság már magunk mögött hagyott legnehezebb szakaszában számos társaság jelentős mértékben veszített értékéből, ami kiváló alkalmat teremt felvásárlásokra." A Banco do Brasil "nemzetközi pénzintézetté" kíván fejlődni, így Argentínában, Chilében és a régió más országaiban is vizsgálja a terjeszkedés lehetőségeit - mondta a vezérigazgató.
A világméretű gazdasági válság Brazíliát sem kerülte el, de a legnagyobb gazdaságok közül a brazil süllyedt utolsóként recesszióba, és elsőként emelkedett ki belőle. Az idei első negyedévben 0,8 százalékkal - a vártnál kisebb mértékben - csökkent a brazil hazai össztermék (GDP) negyedéves szinten, éves összevetésben viszont az első negyed utolsó hónapjában, márciusban már 1,3 százalékos bővülést mértek, a harmadik negyedévre pedig 5 százalékosra gyorsult a GDP-növekedés éves bázison.
Az Economist című brit gazdasági hetilap egy november közepén megjelent összeállítása szerint a következő években még nagyobb ütemre kapcsolhat a gazdaság, mert megkezdődik a közelmúltban feltárt mélytengeri olajmezők kiaknázása, és az ázsiai térségben töretlen a Brazíliában bőségesen rendelkezésre álló egyéb ásványkincsek és a mezőgazdasági termékek iránti kereslet.
A latin-amerikai ország így belátható időn belül a világ ötödik számú gazdasági hatalma lesz, megelőzve Nagy-Britanniát és Franciaországot. Az előrejelzések eltérő dátumokat jelölnek meg, leginkább az valószínű, hogy valamikor a 2014 utáni tíz évben történik ez meg - írta az Economist.
Brazília megérkezését a világ vezető államai közé jól jelzi, hogy októberben Rio de Janeiro nyerte el a 2016-os nyári olimpiai játékok rendezési jogát, és az is beszédes, hogy 2014-ben Brazíliában rendezik meg a második legnagyobb szabású sporteseményt, a labdarúgó világbajnokságot - írta a brit lap.
A német Handelsblatt azt emeli ki egy minapi írásában, hogy a kilencvenes évek elején megkezdett gazdasági reformok révén új gazdaságfejlesztési modell alakult ki, amely igen sikeresnek bizonyult. A lap szerint ennek a "hibrid" modellnek a fő jellemzője az, hogy a magántulajdon mellett az állam szerepe is erőteljes a gazdaságban. Megalakult a "Brazília Zrt., amelyben az állam a meghatározó tulajdonos", és jó gazda módjára hatalmas összegeket fordít a tudásalapú, magas hozzáadott értéket termelő ágazatok fejlesztésére - írta a Handelsblatt.
Az állam szerepét a lap egyebek között a Petrobas energetikai társaság példájával szemlélteti: az állami vállalat a következő öt évben 174 milliárd dollár értékben kíván beruházásokat végrehajtani, hogy az olaj- és gázkitermelésen túl a feldolgozást, a szállítást és a kiskereskedelmi értékesítést is maga végezze.