Az uniós közgazdászok szerint sem lesz idén magyar növekedés
Az unió gazdasága idén növekedhet, bár a kockázatok jelentősek, Magyarország viszont a negatív tartományban marad – ismertette 2013-as jelentését az európai gazdaságról az Európai Gazdasági Tanácsadó Csoport (EEAG) szerdán Budapesten.
London, Berlin és Brüsszel után a neves közgazdászokból álló független EEAG Budapesten folytatta éves jelentésének európai roadshow-ját. A dokumentum megállapítja, hogy lényegét tekintve fizetésimérleg-válságról van szó, amelynek megoldása egy új egyensúly megtalálása lehet. Az euróövezet periferikus országainak szuverén válsága és bankválsága a korábban kialakult jelentős folyó fizetési mérleg hiányok következménye, ezért az euróövezet problémáinak tartós megoldásához elkerülhetetlen, hogy a periféria országainak nemzetközi versenyképessége javuljon, és ennek nyomán folyó fizetési mérleg hiányuk csökkenjen.
Az EEAG javaslata szerint az egyes országok államháztartásának konszolidációját elsősorban kiadáscsökkentéssel és nem adóemeléssel célszerű végrehajtani. Ha az államháztartás hiányának csökkentése kiadáscsökkentésre épül, az tartósabbnak bizonyul, mint az adóemelés révén végrehajtott egyengsúlyjavítás. Az is valós veszély, hogy az utóbb elégtelennek bizonyuló adóemelést újabb követ, amely végső soron már erősen rontja a növekedési kilátásokat.
A közeljövőt illetően a jelentés óvatosan derűlátó, az EEAG szerint a gazdasági növekedés az Európai Unióban és ezen belül az euróövezetben továbbra is törékeny, a kockázatok jelentősek. A növekedést ösztönző monetáris politika és az egyre erősödő export folytán 2013 második félévére némiképp stabilizálódnak a magánszektor beruházásai, ezenkívül az export erőteljes pozitív lökést ad a gazdaságoknak, ezért az év során az euróövezetben a növekedés valamelyest gyorsul, bár továbbra is alacsony szinten marad.
A magyar gazdaságban ugyanakkor nem látnak gyors kibontakozásra utaló jeleket, a növekedés az év egészét tekintve inkább a negatív tartományban marad, állapítja meg az EEAG 2013-as jelentése. E szerint az IMF után akad egy újabb szervezet, amely úgy látja, hogy a Varga Mihály által kedden ismeretett magyar konvergenciaprogramban szereplő 0,7 százalékos GDP-növekedési előrejelzés még mindig túlzó.
Az EEAG
Az EEAG csoport 2001-ben alakult, tagjai évente készítenek jelentést az európai gazdaságról. A csoport tagjai nemzetközileg ismert kutató közgazdászok. A csoport elnöke Jan-Egbert Sturm (ETH Zurich). Tagjai Giuseppe Bertola (EDHEC Business School), John Driffill (Birkbeck College), Harold James (Princeton University), Hans-Werner Sinn (Ifo Institute and University of Munich) és Valentinyi Ákos (Cardiff Business School). A csoportot munkájában a CESifo kutatói segítik. Az éves jelentést elkészülte után több európai városban sajtótájékoztatón mutatják be, többek között Brüsszelben, Berlinben, Londonban és Budapesten. A csoport célja, hogy elemzéseivel hozzájáruljon az európai gazdasággal foglalkozó gazdaságpolitikai vitákhoz, és ezen keresztül a kiérleltebb gazdaságpolitikai döntéshozatalhoz.