Az E.ON és a Mol szállít délre gázt
A német hátterű E.ON Földgáz friss közleménye szerint tegnap 4,2 millió köbméter gáz érkezett be Magyarországra az osztrák betáplálási ponton. Ebből 3 milliót anyavállalatuk, a német E.ON Ruhrgas, 1,2 milliót pedig a francia Gaz de France biztosított.
Ugyanezen a vezetéken további 4,2 millió köbméter Szerbia illetve rajta keresztül Bosznia-Hercegovina számára érkezett. Ebből 2,7 millió köbméter Szerbiáé, 1,5 millió pedig megy Bosznia-Hercegovinába, Magyarországon keresztül. A megfogalmazásból az szűrhető le, hogy ezt a mennyiséget teljes egészében az E.ON Ruhrgas biztosítja. (Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a déli kivitel a Gaz de France megnövelt szállításainak is "köszönhető".)
Az E.ON megfogalmazása szerint "az E.ON Ruhrgas és a Mol-csoport" további napi mintegy 1 millió köbmétert biztosít Horvátország számára. Arról, hogy ezen belül mely cég mennyit ad, a közlés nem tesz említést. Arra viszont kitérnek, hogy az adagot az osztrák elosztóközpontból egyenesen küldik Horvátország felé. (Vagyis az fizikailag nem halad át Magyarországon.) Arra nem térnek ki, hogy a szállításokba mi módon csatlakozik bele a Mol, amelynek - az E.ON Ruhrgastól eltérően - a nyugati térségben nincsenek ilyen igények kielégítésére alkalmas gázkészletei.
Korábbi hírekből kiderült: Szerbia számára a Mol a határ menti mezők kiteremeléséből biztosít napi 2 millió köbmétert. Ez, illetve az E.ON Ruhrgas 2,7 millió köbmétere tehát Szerbia számára összesen napi 4,7 millió köbméter gázt jelent.
Az E.ON azt is közli, hogy tegnap az osztrák baumgarteni elosztóközpontban kisebb technikai fennakadást tapasztaltak, de ez sem a tegnapi, sem előreláthatólag a mai, a tegnapival megegyező mennyiség leszállítását nem akadályozza.
A Mol tegnapi közleménye szerint a Mol és az E.ON Ruhrgas "közös ellátási struktúrát alakított ki", hogy támogassa Horvátországot és Bosznia-Hercegovinát a gázkrízis idejére. Ennek keretében - mint írják - Horvátország tegnap óta napi 1 millió köbméter földgázt kap az ausztriai Baumgartennél található gázelosztóközpontból, míg Bosznia napi 1,5 millió köbmétert Kiskundorozsmánál, a magyar-szerb határon. (Eszerint tehát, Molnár Csaba energiaügyi miniszter tegnapi szavaival egybecsengően, a horvát szállításokon kívül a Mol a bosnyák importba is besegít.) A két cég közötti együttműködés illetve a szállítások részleteire ezen túlmenően nem térnek ki.