Az Ázsia-Európa Tanácsozás csúcstalálkozója a hitelválságra összpontosít
A pekingi tanácskozást Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő nyitotta meg. Azt mondta, hogy Kína minden tőle telhetőt megtesz a nemzetközi pénzügyi válság leküzdéséért, de tudni kell, hogy a válság "egyértelműen növelte a kínai gazdaság fejlődésének bizonytalanságait és egyensúlytalansági tényezőit".
"Ha fenntartjuk a kínai gazdaság egészségi állapotát, az önmagában fontos hozzájárulás a világ pénzügyi stabilitásához és gazdasági fejlődéséhez" - hangoztatta az államfő.
Az ASEM-csúcson összesen 43 európai és ázsiai ország vezetője vesz részt. Az EU huszonhét tagállamát, az Európai Bizottságot, a Délkelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) tíz tagját, valamint Kínát, Japánt, Dél-Koreát, Indiát, Pakisztánt, Mongóliát, valamint az ASEAN-Titkárságot foglalja magába. A tanácskozás súlyát jelzi, hogy az ASEM-csoportba tartozó államok adják a világ lakosságának 58 százalékát, míg a világkereskedelemben betöltött részesedésük 60 százalékos. A találkozó részvevői azt remélik, hogy közös álláspontot dolgoznak ki a november 15-én Washingtonban esedékes világértekezletre, amelyen szintén a jelenlegi pénzügyi bonyodalmakról lesz szó.
A tanácskozó fórumon Magyarországot Göncz Kinga külügyminiszter képviseli. Göncz Kinga a találkozó második napján, szombaton két témában szólal majd fel: Afganisztán és az energiabiztonság ügyében ismerteti a magyar álláspontot.
"Európa szeretné, ha Ázsia támogatná erőfeszítéseinket, szeretnénk, ha november 15-én együtt jelenthetnénk ki, hogy ennek a példátlan válságnak az okait nem engedjük megismétlődni" - mondta Nicolas Sarkozy francia államfő, az EU soros elnöke, a csúcstalálkozók kezdeményezője. Úgy véli, hogy a kapitalizmust új, 21. századi alapokra kell helyezni.
Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso azt mondta Pekingben, hogy ellen kell állni a protekcionizmusnak, az elszigetelődésnek és a gazdasági nacionalizmusnak. - Éppúgy, hogy küzdenünk kell a nyitott társadalomért, amelyet a jog szabályoz, dolgoznunk kell a nyitott piacokért is, de olyan piacokért, amelyeknek vannak szabályai - mondta Barroso.
Barroso és Sarkozy is szóba hozta a megnyitón az emberi jogokat, de nem bocsátkoztak részletekbe egyik ázsiai ország címére sem. Arról is szóltak, hogy továbbra is szükség van a klímaváltozás elleni küzdelemre. Erről a francia elnök ezt mondta: "Európa nem szólítja fel Ázsiát, hogy tegyen erőfeszítést. Csupán annyit mondunk, hogy mi magunk sokkal szigorúbb szabályokat fogunk alkalmazni, mint amilyeneket önöktől kérünk".
Szelestey Lajos külügyi szóvivő elmondta az MTI-nek, hogy a kétnapos ASEM-találkozó fő témája az elmúlt hetek fejleményei miatt a nemzetközi pénzügyi válság lett, erről nyilatkozatot is kiadnak majd, ami azért is nagyon fontos, mivel ily módon az ázsiai államok, köztük a kulcsszerepet betöltő Kína és India kollektíven is kifejtheti véleményét a krízisről és csatlakozhat a nemzetközi erőfeszítésekhez.
Hírügynökségi értesülések szerint az ASEM zárónyilatkozatának tervezete úgy fogalmaz, hogy az IMF-nek döntő szerepet kell vállalnia a válság által leginkább sújtott országok megsegítésében, amennyiben ilyen kérés érkezik tőlük a pénzintézethez. Amennyiben ez a megfogalmazás megmarad a zárónyilatkozatban is, ez lesz az eddigi leghatározottabb felszólítás a washingtoni székhelyű IMF fokozott szerepvállalására.
A zárónyilatkozat tervezete szerint az ASEM részvevői egyetértenek abban, hogy hatékony és átfogó reformokat kell eszközölniük a nemzetközi monetáris rendszerben, fogadkoznak továbbá, hogy ilyen tekintetben mihamarabb javaslatokkal állnak elő a pénzpiaci szereplőkkel és a fontos nemzetközi pénzintézetekkel egyeztetve.