Az autóipar szépíti a külkereskedelmi adatokat is

Júniusban a kivitel majd három százalékkal csökkent. A behozatal szerényen nőtt, az első félévet nézve jobbak a tendenciák.

2013 júniusában a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 2,9%-kal csökkent, a behozatalé 1,1%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az év első hat hónapjában a külkereskedelem exportvolumene közel 2, az importé több mint 3 százalékkal bővült - derül ki a KSH legfrissebb jelentéséből.

2013. júniusban a kivitel értéke 6,7 milliárd eurót (1978 milliárd forintot), a behozatalé 6,1 milliárd eurót (1805 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg egyenlege az év hatodik hónapjában 581 millió euró (172 milliárd forint) volt. 2013 első hat hónapjában a kivitel volumene 1,9, a behozatalé 3,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. Az első negyedéves forgalom közel változatlan volt, a másodikban egyszámjegyű növekedést regisztráltunk 2012 azonos időszakához viszonyítva.

 2013 első félévében a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva az importban 1,9, az exportban pedig 0,9 százalékkal csökkent. A cserearány egy százalékkal javult. Az euró mindeközben 0,2 százalékkal drágult, a dollár egy százalékkal olcsóbb lett.

A kivitel és behozatal mintegy felét adó gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene két százalék fölötti mértékben bővült 2012-höz képest. Jelentősen bővült, a behozatalban a gépjárműalkatrész, a kivitelben a személygépkocsi és más gépjármű kereskedelme játszott számottevő szerepet - az az autóipari beruházásoknak köszönhető.

Dinamikusabban növekedett a feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene, gyorsuló ütemű bővülés jellemezte a műanyag-alapanyag piacot is. Az energiahordozók behozatalának volumene 3,7 százalékkal haladta meg az előző év első hat hónapjának szintjét. A kőolaj és kőolajtermék importvolumene csaknem tizedével emelkedett a forintárak hasonló mértékű csökkenése mellett. A természetes és mesterséges gáz importja  bázisszint alatt maradt.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 8,2, az importé 3,8 százalékkal csökkent. A kivitel volumenének csökkenése az időszak második felére felerősödött, ami nagyrészt a gabona és gabonakészítmény exportjának jelentős visszaesésével függ össze.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.