ÁSZ-elnök: két hónapon belül kiderül az ország sorsa
Az állami számvevőszékek képviselői nemzetközi konferencián osztották meg egymással tapasztalataikait, ezeket ismertette a magyar pénzügyi, gazdasági ellenőrök szerdai tanácskozásán Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke. A rendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón, valamint tudósítónk kérdéseire válaszolva kifejtette: Európában egyes országoknak vannak államháztartási tartalékaik. Ezek – mindenekelőtt Németország – kölcsönfelvételek, s monetáris eszközök nélkül tudják kedvezően befolyásolni reálgazdaságukat. Az állam megsegíti a pénzügyi szektort, ennek fejében azonban következetesen ellenőriz, nem az éjjeliőr szerepét játssza, hanem egyre aktívabb lesz.
Kovács Árpád szerint azok az országok, amelyek gazdaságélénkítő programjaik megvalósításához külső forrást igényelnek, nagyon nehéz helyzetbe kerültek. Magyarország ezen a csoporton belül is sajátos helyzetben van, tette hozzá az elnök, hiszen hitelfelvételeken keresztül áramoltat pénzt a reálgazdaságba, azok felhasználását nem az Állami Számvevőszék, vagy az államkincstár ellenőrzi, hanem a bankok kontrollálják. Vagyis: aki a pénzt adja, annak szól a muzsika – mondta Kovács Árpád.
Az ÁSZ elnöke hangsúlyozta: az európai folyamatokkal ellentétes volna, ha a válságra való hivatkozással jogszabályokat iktatnánk ki, s eltekintenénk a szükséges engedélyek beszerzésétől. - Magyarország még egyszer nem követheti el azt a hibát, amit a kilencvenes évek elején, amikor a privatizációs folyamatokból kiiktatta az ellenőrzési rendszereket – hívta fel a figyelmet Kovács Árpád.
A kormány bejelentett reformjairól szólva úgy fogalmazott: senki sem vitathatja, hogy csökkenteni kell a munkabérek terhét, s pénzt kell juttatni a reálgazdaságba. A gazdaság teljesítményhiányát azonban nem lehet egyoldalúan a lakosságra hárítani. Az Alkotmány rögzíti ugyanis, hogy Magyarország szociális piacgazdaság. Ezt a törvények megalkotásakor figyelembe kell venni.
Kovács Árpád azt mondta: két hónapon belül kiderül, mi lesz Magyarországgal. Magyarázatként hozzáfűzte: ha a német válságkezelési modell sikeres lesz, s elindul a német gazdaság, akkor – késleltetve bár – az nálunk is jelentősen érzékelteti kedvező hatását. Ha nem, akkor még nagyobb lesz a baj. Kovács Árpád úgy véli, hogy a GDP Magyarországon két százalékkal lesz kevesebb, mint Európában.