Kapják a gázt az élelmiszer-feldolgozók

Felmentést kapnak az élelmiszer-feldolgozó üzemek a gázkorlátozás hatálya alól, fogyasztásuktól függetlenül ezután is kapnak majd az energiahordozóból. A korlátozás azonban a mezőgazdasági termelőknél, főként az állattartó telepeken is gondot jelent és súlyos károkat okozhat.

Egyedileg felmentést kapnak az élelmiszer-feldolgozó üzemek a gázkorlátozás hatálya alól - tájékoztatta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az MTI-t. Az agrártárca vezetője elmondta: a minisztérium listát készített azokról a 2-es kategóriájú élelmiszeripari üzemekről a kormány számára, amelyek működésében súlyos zavarokat okozna, illetve az alapellátást veszélyeztetné a gázellátás korlátozása.

Ilyen üzemek az alapellátást biztosító élelmiszergyártó cégek, például a tej-, a hús- és a sütőipar területén. Ezekre a vállalkozásokra kivételes elbírálást kér az FVM a kormánytól. Azaz a gázellátás biztonságának szavatolását kéri az agrártárca olyan mértékben, hogy ezekben az egyedi elbírálás alá eső üzemekben  semmilyen korlátozás ne legyen, vagy csak olyan mértékű, hogy a folyamatos üzemvitelt ne veszélyeztesse.

A gázkorlátozás alapesetben ezekre az üzemekre is vonatkozna, ám az FVM jelezte a kormánynak, hogy némelyikük leállítása ellátási gondokhoz vezetne. Ezért a problémás esetekben az agrártárca tisztázta minden, eddig a minisztériumhoz forduló céggel, hogy mekkora az a gázigény, amellyel még a vállalkozás működését fenn  lehet tartani, majd ezt jelezte az illetékes társtárcának. Ennek alapján szabadítják fel a szóban forgó cégek fogyasztását, hogy ne keletkezzenek élelmiszerellátási gondok. A mentesség tehát nem vonatkozik a teljes élelmiszeripari vertikumra - hangsúlyozta Gráf József.

Az egyedi felmentésre azért van szükség, mert az energiakorlátozás a mezőgazdasági termelőknél, főként az állattartó telepeken jelent gondot és okozhat súlyos károkat. Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettes például korábban megkeresésünkre elmondta: információi szerint néhány feldolgozó kénytelen csökkentett energiaszinten szervezni a termelését. Ilyen esetben rutineljárásnak számít, hogy a leginkább energiaigényes tejporítást, és az UHT tejfeldolgozást ideiglenes felfüggesztik. Később kerül sor más feldolgozósorok leállítására is.

Mélykuti Tibor az Alföldtej Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a szerda kora délutánig még kaptak értesítést az energia korlátozására, megtudtuk azt is, ha a tíz százalékkal csökken székesfehérvári feldolgozóba érkező gáz, akkor elsőször az UHT gyártást állítják, le, de 30 százalékos gázapasztás után a teljes gyártással leállnak. Ez naponta mintegy 600 ezer liter tej át nem vételét jelenti, a többi mintegy 300-400 ezer litert, nyers tejként exportálják.

Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke szerint, ha a naponta hárommilllió litert feldolgozó tejipar leáll, napokon belül kisebb-nagyobb korcsolyapályák alakulhatnak ki a tehenészetek körül, ugynais több tízmillió liter tejtől lesznek kénytelenek így megszabadulni a tehenészetek.

Az Agrárkamara ezért azonnali intézkedést kért a kormánytól. A tehenészetek ugyanis legfeljebb 1-2 napi tejet tudnak tárolni, ezért a korlátozás szabályozásánál figyelembe kellett volna venni, hogy a tejipar szinte órára beosztott menetrend szerint, folyamatos üzemben dolgozik, s ennek megfelelően a tehenészetek is e rendszerhez igazodnak.

Amennyiben ezek az állattartó telepek nem tudják elszállítani a tejet, úgy - környezetszennyezés miatt tiltott módon - ki kell, hogy öntsék, ha viszont nem fejik az állatokat, akkor azok megbetegedhetnek, elpusztulhatnak.

Hasonló helyzet alakulhat ki a baromfiágazatban. Amint Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke elmondta, hogy szerdán délutánig egyetlen olyan felelőst sem találtak, akitől pontos választ kaptak volna a szárnyastartó telepek és feldolgozó üzemek lehetséges gázkorlátozásáról.

Megtudtuk azt is, ha csökkentenék a feldolgozást, akkor az ólakban lévő, mintegy 60-100 milliárd forint értékű szárnyas és a tenyésztésben szerepet játszó állatokat kellene elpusztítani, mert szervezetten ennyi baromfit kényszervágni, szervezetten feldolgozni sem lehet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.