Az állam energiaszolgáltatók visszavásárlásáról tárgyal
A kormány két energiaszolgáltató tulajdonosával tárgyal vagyonelemeik részbeni visszavételéről - közölte Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter újságírói kérdésre a tárca elmúlt három évét értékelő sajtótájékoztatón. Ezek közül az egyik sikeres ügylet esetére további magyarországi befektetéseket helyezett kilátásba.
Kérdésünkre elmondta: további 10 százalékos rezsicsökkentés bizonyosan lesz. Ugyanakkor szóba hozta azt a - kormánykommunikációban eddig nem hangsúlyozott - tényt, hogy az energiaszolgáltatók csupán az ellátási lánc végén lévő szereplők, mögöttük állnak még többek között nagykereskedők (az áramnál ez az állami MVM, gáz esetében pedig ez a cég a tárolókkal együtt most kerül állami tulajdonba), a központi hálózat (ez az árampiacon állami, a gázpiacon a Molé) és termelők is, amelyek mind részesednek a bevételekből.
A most tervezett lakossági rezsicsökkentés terhei elosztása kapcsán tehát már az összes piaci szereplővel felveszik a kapcsolatot. A kormány akkor kezd megoldásokat keresni, ha valamely szereplő jelzi, az árcsökkentés érdekében nem tud tovább áldozatokat vállalni.
Mint arról korábban beszámoltunk, a részben külföldi tulajdonú energiaszolgáltatók régóta jelzik, semmiféle rezsicsökkentésből nem tudnak anyagi részt vállalni, sőt a januári, kizárólag rájuk hárított 10 százalékos lakossági energiaárcsökkentés is rendkívüli terheket ró rájuk. A szolgáltatóknak áramot értékesítő állami nagykereskedő, a tavaly rekordnyereséget elérő MVM elnök-vezérigazgatója, Baji Csaba a napokban tartott évértékelő sajtótájékoztatón viszont úgy fogalmazott, "ha ez ügyben lépéseket kell tenni, az MVM rendelkezésre áll".
A miniszter kitért a válaszadás elől arra a kérdésünkre, hogy az állam konkrétan mekkora tőkeemeléssel kívánja az MVM E.ON-gázcégvásárlását segíteni, illetve ezt milyen forrásból szeretnék előteremteni. Válasza szerint ez attól függ, az MVM mekkora saját terheket vállal. Becslések szerint több százmilliárd forint állami hozzájárulásra lehet szükség.
Kérdésünkre a miniszter leszögezte: a trafikszerződéseket azután hozzák nyilvánosságra, hogy az új üzemeltetők a trafiknyitáshoz szükséges összes további engedélyt is megszerzik és megnyílnak a trafikok. Más kérdésre úgy vélte, az ügyészségi nyomozás dacára az ő rendszerükből nem kerülhettek ki adatok.
Egyebekben a miniszter elégedett a rendkívül kiterjedt, az állami vagyonkezeléstől az utakon, az informatikán át akár az energetikáig terjedő tevékenységű tárca elmúlt három évével (amelyből ő maga másfél éve van posztján). Meglátása szerint ugyanakkor a jövő számos kihívással teli.