Ez bizony sürgős! Már pénteken meglesz a magyar eurokötvény-kibocsátás

Az ÁKK Zrt. mandátumot adott a Citigroup és az ING Bank NV pénzintézeteknek egy euróban denominált benchmark kötvény kibocsátásának megszervezésére. A Népszabadság információi szerint az aukciót már holnap meg is tartják.

Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. a befolyó összeget általános finanszírozásicélokra használja fel - álla a közleményben. A Pénzügyminisztériumban egyelőre további részleteket nem kívántak közölni a kibocsátással kapcsolatban. Reutersnek nyilatkozó egyik kibocsátásszervező illetékese szerint Magyarország 5 éves futamidejű eurókötvényt bocsát ki. Ám nem egy korábban gondolt későbbi időpontban, hanem már holnap. A Népszabadság neve mellőzését kérő forrása szerint a kötvények "holnap már a piacon lesznek", míg az elszámolást egy későbbi időpontban tartják. Úgy tudjuk az elszámolást a hónap végén tartanák, amely forgatókönyvet a portfolio.hu értesülése is megerősít.  

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a nagy sietséget az magyarázza, hogy megfelelő a befektetői hangulat egy sikeres akcióhoz. A piaci visszajelzések szerint az érdeklődés is felfokozott – mondta. Hozzátette: ahhoz, hogy Pénzügyminisztérium olyan hatást érjen el a piacon, amit szeretne – azaz megmutassa a piacról is tud már bevonni érdemi forrásokat – legalább egymilliárd eurós aukciót kellene tartani és nem lenne rossz, ha legalább háromszorosan túljegyeznék. Ennek ráadásul azonnali hatása is lehet a piacon: a befektetői hangulatot tovább erősítheti, az államkötvény piacon további forgalmat generálhat, és szinte azonnal csökkenhetnének a hozamok.

Oszkó Péter pénzügyminiszter a hónap elején még úgy nyilatkozott, hogy Magyarország szeptember végéig tervezi eurókötvény kibocsátását. A pénzügyi világválság kirobbanása óta első alkalommal kísérel meg devizakötvény-kibocsátást Budapest. Az ország finanszírozásához elengedhetetlen a külső források igénybe vétele, de a nemzetközi szervezetektől kapott hitelcsomag ezt részben kiváltotta az elmúlt hónapokban.

A kérdés az, hogy a következő év második felében az állampapír, illetve devizakötvény kibocsátásból biztosítható-e annyi forrás, amely a lejáró adósság finanszírozásához és a 2009-2010-ben keletkező költségvetési hiány menedzseléséhez elegendő - fogalmazta meg a dilemmát korábban a pénzügyminiszter.

Oszkó Péter akkoriban rögzítette, hogy ha a válságkezelő kormány végrehajtja programját, akkor felgyorsulhat a visszatérés a piaci finanszírozáshoz. Ennek feltételeit már hónapok óta készíti elő az Államadósság Kezelő Központ azzal, hogy a diszkont kincstárjegyek esetében a kibocsátásnál már visszaállította a szokásos mennyiséget, az államkötvény piacot pedig fokozatosan építi visszavásárlásokkal, valamint kis mennyiségű, de rendszeres aukciókkal.

A kormány a tervezett eurókötvény kibocsátás előtt egy nemzetközi roadshow keretében mérte fel a piacot. Ennek megítéléséről nem nagyon vannak hírek a piacon, ám látva a siektséget, alighanem sikeresnek ítélték meg az utat a Pénzügyminisztériumban, s ennek tapasztalatai alapján dönthettek a kibocsátás mostani időzítéséről. Július elején Frankfurtban, Amszterdamban és Londonban találkozott befektetőkkel a Bajnai Gordon miniszterelnök vezette magyar delegáció. A roadshow non deal - azaz nem ügylet központú - volt, de felmérte egy későbbi devizakötvény-kibocsátás lehetőségeit.

A magyar állam utoljára tavaly májusban bocsátott ki 1,5 milliárd euró értékben tízéves futamidejű eurókötvényt, amelynek kibocsátási hozamfelára 98 bázispont lett a 10 éves eurókamatcsere-hozam (midswap) felett. A 99,54 százalékos árfolyamon kibocsátott eurókötvény évi 5,75 százalékos fix kamatot fizet, lejárata 2018. június 11. Ugyancsak az elmúlt év tavaszán került sor egy 150 millió svájci frank, illetve egy 200 millió svájci frank összegű devizakötvény kibocsátására, az előbbi 5 éves futamidejű, az utóbbi 8 éves lejáratú.

A térség országai közül eddig Csehország próbálkozott devizakötvénnyel, másfél milliárdnyi eurókötvényt dobtak piacra áprilisban. A Barclays, az Erste csoport és a Deutsche Bank közös szervezésében kiadott ötéves lejáratú kötvény szelvénye 4,5 százalék, másodforgalmazói ára 98,839 százalék, induló hozamfelára az összehasonlítható eurókamatcsere-hozam (mid-swaps) felett 1,90 százalékpont volt. Akkor a piacon lévő magyar eurókötvények felára hozzávetőleg 4,35 százalékpont volt.

Lengyelország április végén jelentette be, hogy dollárban jegyzett kötvény kibocsátására készül. Ennek egyhetes amerikai népszerűsítő körútja június elején volt, a kibocsátás július 7-én történt meg. A 2019-ben lejáró, tízéves, 2 milliárd dollár összértékű kötvényt 99,788 százalékon bocsátották ki, 290 bázispontos felárral az amerikai referencia kötvény hozamához viszonyítva.

Külföldön kedvezőnek ítélik az időpontot

Piaci szempontból nagyon jó időpontot választott Magyarország arra, hogy visszatérjen az eurokötvénypiacra - mondták csütörtökön a kibocsátás egyik szervező bankjánál. Londoni adósságpiaci adatok szerint több heti mélyponton volt a magyar szuverén adósságtörlesztés-kockázatra köthető határidős ügyletek (CDS) árazása az aznapi kereskedésben, jelezve a javuló piaci megítélést. Padhraic Garvey, az ING Bank fejlett piaci adósság- és kamatstratégiai részlegének vezetője csütörtökön elmondta a készülő magyar eurokötvény időzítéséről azt mondta: a piac az elmúlt időszakban már ismét mind nagyobb hajlandóságot mutat arra, hogy "kockázatot vásároljon", a hozamfelárak szűkülnek, a részvénytőzsdék fellendülőben vannak.
A piacon emellett bőséges a likviditás, és mindezek alapján a mostani időszak nagyon kedvező a Magyarországhoz hasonló adósok kötvénypiaci megjelenésére - mondta az ING vezető elemzője.

Magyarország szuverén adósságát a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P a befektető sáv alsó szélének tekintett "BBB mínusz", a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) osztályzattal listázza a magyar adósságot, jóllehet mindhárman leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tartanak érvényben a besorolásokra. Ez utóbbinak az S&P esetében van különös jelentősége, ugyanis ha a magyar besorolás a cég által érvényben tartott "BBB mínusz"-ról tovább csökken, azzal az osztályzat a befektetésre ajánlott sáv alá, spekulatív kategóriába kerülne.

Padhraic Garvey, az ING vezető elemzője azonban csütörtökön erről azt mondta: ha a Standard & Poor's át is sorolná Magyarországot a befektetői sávból a magas hozamú osztályzati kategóriába, a kompozit magyar hitelminősítői besorolás még mindig befektetői szintű lenne, tekintettel arra, hogy a másik két nagy hitelminősítőnél változatlanul "BBB" kategóriában lenne a magyar adósosztályzat.

Garvey hozzátette ugyanakkor: személyes véleménye szerint az S&P sem fogja Magyarországot a befektetői sáv alá sorolni, mivel az eddig meghozott magyarországi kiigazító lépések igen kedvezőek a makro-alapmutatók szempontjából, és valószínűleg a Standard & Poor's is elégségesnek tartja e lépéseket a magyar leminősítés elkerüléséhez.
A csütörtöki londoni kereskedésben több heti mélypontra süllyedt a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése, jelezve az adósságtörlesztési kilátások befektetői megítélésének további javulását.

Élénk érdeklődés mellett 9 százalék alá csökkentek a hozamok az Államadósság Kezelő Központ idei nyolcadik alkalommal tartott 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvény aukcióján. Az ÁKK az idén február 12-én, április 23-án, május 7-én, május 21-én, június 4-én, június 18-án és július 2-án bocsátott ki 3, 5 és 10 éves lejáratú kötvényeket. Az ÁKK a két héttel ezelőtti aukcióhoz képest is növelte a meghirdetett összegeket: 3 éves kötvényt 25 milliárd forintért 10 milliárd után, 5 éves kötvényt 18 milliárd forintért 7 milliárd után és 10 éves kötvényt 12 milliárd forintért hirdetett meg 7 milliárd forint után. A július 2-i aukciót megelőzően 5-5 milliárd forint értékben hirdette meg kötvényeit az ÁKK. Az elsődleges forgalmazók mindhárom kötvényt túljegyezték, átlagosan 2,56 százalékos mértékben. A hozamok jelentős mértékben csökkentek.
A mostani aukción ajánlatot 163,955 milliárd forint értékben nyújtottak be az elsődleges forgalmazók; két hete 110,885 milliárd forint, egy hónapja 62,85 milliárd forint, hat héttel ezelőtt 52,04 milliárd forint, két hónapja pedig 22,82 milliárd forint értékű ajánlat érkezett.

Az elfogadott ajánlatok összesen 64 milliárd forintot tettek ki - ez az összeg két hete 31 milliárd forint, egy hónapja 16,5 milliárd forint, hat hete 17 milliárd forint, két hónappal ezelőtt pedig 13,5 milliárd forint volt. A 2013/D jelű 2013. február 12-én lejáró 3 éves kötvényből 25 milliárd forintot hirdetett meg az ÁKK. Összesen 65 ajánlat érkezett be 57,79 milliárd forint értékben, az ÁKK 34-et fogadott el a meghirdetett összegre, 25 milliárd forint értékben, a túljegyzés mértéke így 2,31 lett az előző aukció 3,27-szoros, az egy hónappal ezelőtti aukció 4,26-szoros mutatója után. Az aukción 8,96 százalékos átlaghozam alakult ki, 38 bázisponttal alacsonyabb az előző aukció 9,34 százalékos átlaghozamánál. A kibocsátás 50 milliárd forint lett, közel duplája a két héttel ezelőtti aukción kibocsátott 26 milliárdnak.

A 2015. február 12-én lejáró 2015/A jelű kötvényből 18 milliárd forintot hirdetett meg az ÁKK. Az elsődleges forgalmazók 76 ajánlatot tettek 71,085 milliárd forint értékben. Az ÁKK 24 ajánlatot fogadott el a meghirdetettnél magasabb, 24 milliárd forintos összegre, ami 2,96-szoros túljegyzésnek felel meg. Az előző aukció túljegyzése 3,71-szeres, az egy hónappal ezelőtti pedig 3,61-szoros volt. A mostani aukción 8,81 százalékos átlaghozam alakult ki, 56 bázisponttal alacsonyabb, mint az előző aukción elért 9,37 százalék. A maximális hozam 8,87 százalék, a minimális 8,75 százalék volt. A kibocsátás 48 milliárd forint lett az előző 18 milliárddal és az egy hónappal ezelőtti 10 milliárddal szemben.

A 2019/A jelű, 2019 június 24-én lejáró 10 éves kötvényből 12 milliárd forintot hirdetett meg az ÁKK. Ajánlat 41 érkezett 35,08 milliárd forint értékben. A kibocsátó 18 ajánlatot fogadott el 15 milliárd forintos összegre, amely 2,33-szoros túljegyzésnek felel meg az előző 3,86-szoros és az egy hónappal ezelőtti 3,42-szeres után. Az aukción 8,58 százalékos átlaghozam alakult ki, 66 bázisponttal alacsonyabb az előző 9,24 százaléknál. A maximális hozam 8,62 százalék, a minimális 8,55 százalék volt. A teljes kibocsátás 30 milliárd forint lett az előző 18 milliárd forint és az egy hónappal ezelőtti 10 milliárd forint után.






 

ÁKK bejárata - kiléptek a devizakötvények piacára
ÁKK
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.