Az adóváltozások tragikus hatással lesznek a turizmusra
Az adójavaslat egyetlen eleme sem jelent könnyebbséget a turizmusban, a vendéglátásban dolgozóknak, vállalkozásoknak, így a jelenlegi formájában beláthatatlan következménye lehet az ágazat számára.
Bánki Erik elmondta, hogy az Országgyűlés turisztikai bizottsága legutóbbi ülésén nem bocsátotta általános vitára a kormány jövő évi adótörvény módosító javaslatát. Megjegyezte, hogy már az idén érvényes áfa-emelés is hatalmas hátrányt jelent a turizmus számára.
A politikus a jövő évi adótörvény javaslat részletekről szólva kitért arra, hogy a felszolgálási díj, borravaló tervezett megadóztatása a fekete gazdaság erősödését jelentené.
Értékelése szerint ugyancsak a fekete gazdaságot növelné, és a forgalom visszaeséséhez vezetne a falusi vendéglátásban az adómentesség határának megszüntetetése. Számításuk szerint a falusi turizmus adókedvezményének eltörlése mintegy 7.000 szolgáltatót érintene kedvezőtlenül. Az elmúlt évben a falusi vendéglátásban 17 százalékos növekedés volt.
Bánki Erik elmondta, hogy az étkezési utalványok megadóztatása is a kereslet visszaeséséhez vezetne. Az étkezési jegyek után beszedett adóbevétel kevesebb lenne, mint a forgalom után fizetendő adó, és munkahelyek megszűnéséhez vezetne.
Az étkezési utalványok kedvezmény-rendszerének szűkítése két és fél millió munkavállalót és minden negyedik éttermet érintené. 2010-ben a tervezett 122 milliárd helyett csak 7,2 milliárd forintot hozna a költségvetésnek az utalványok megadóztatása. Ugyanakkor ez az intézkedés 142 milliárd forinttal csökkentené a vendéglátóipar forgalmát, és csaknem 19 ezer munkahely megszűnését okozná.
Elhangzott, hogy kedvezőtlen hatása lenne a belföldi turizmusra, vendéglátásra az üdülési csekkek megadóztatása is, amely ugyancsak a turizmus forgalmának visszaeséséhez vezetne.
Az üdülési csekk forgalom 2008-ban mintegy 41 milliárd forint volt. 2008-ban a teljes csekkforgalomból 78 százalékban részesedtek a szálláshelyek, öt százalékban pedig az utazási irodák, így az üdülési csekkek legalább 30 ezer munkahelyet tartanak életben. Üdülési csekk nélkül mintegy 1,8 millió felhasználó tűnne el a piacról, és lényegesen kisebb lenne a megmaradó fizetőképes, belföldi kereslet.