Az állam alkotmányos joga a hatalommal való visszaélés
Az Alkotmánybíróság a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló törvénnyel kapcsolatban rámutatott: a jogbiztonság nem csupán az egyes normák egyértelműségét követeli meg, de az egyes jogintézmények működésének a kiszámíthatóságát is. A jogalkotó önmagában azzal, hogy az államot a per alpereseként nevesíti, nem preferálja mint peres felet, hanem csupán a fogyasztók érdekeit védő speciális eljárási szabályokat vezet be.
A főbb vita azon volt, hogy a hivatkozott törvényben eleve az lett lefektetve, hogy a bankok nyilván tisztességtelen módon jártak el, ezt pedig az egyes bankok polgári peres úton vitathatták. Ez már önmagában érdekes hozzáállás, emellett azonban a rendelkezésre álló idő is eléggé szűkre volt szabva. Az Ab szerint azonban ez így tök rendben volt.
Inkoklása szerint "Nem arról van tehát szó, hogy az állam a hatalmával visszaélve olyan helyzetet teremtett, melyben az ellenérdekű fél hátrányosabb pozícióba kerül a másik félhez képest, hanem arról, hogy a pénzügyi intézményeknek az állammal szemben kellett megindítani a vélelem megdöntésére irányuló peres eljárást". Nem arról volt tehát szó, hogy a tehén tejet ad-e vagy vizet, hanem arról, hogy a tehén oldalán nagy barna foltok találhatók.