Bűnszövetségben elkövetett egymilliárd forintot meghaladó költségvetési csalás gyanújával vették őrizetbe egy hétfős banda öt tagját a NAV győri pénzügyi nyomozói. A bűnszövetség a sertés-áfacsökkentés ellenére a múlt heti akcióig folyamatosan és nyereségesen működött.
Egymilliárdnál is több áfát csalt el a sertésmaffia
Kezdetben – a nyomozás eddigi adatai szerint 2013 óta – a bűnszövetség érdekeltségébe tartózó cégláncolaton keresztül Szlovákiából, Lengyel- és Csehországból, valamint Hollandiából nettó áron, azaz áfa nélkül vásároltak élő sértéseket. Azonban az importált állatokat a cégek könyvelésében már „belföldi beszerzésekként” tüntették fel. Majd miután hazai vágóhidakon levágatták és feldolgoztatták az így honosított disznókat, a késztermékeket bruttó áron eladták, majd még az értékesítés után fizetendő áfát is visszaigényelték.
Tavaly a kormány egyebek között az áfacsalások visszaszorítása érdekében kezdeményezte a sertéshúsáfa 27-ről öt százalékra csökkentését. Azonban a csökkentés nem vonatkozott mindenféle sertéshúsra. Az oldalas, a dagadó, a comb, a tarja és a karaj áfája csökkent, de az úgynevezett vágási melléktermékeké, mint például a máj, a zsírszalonna és a feldolgozott húsféleségek (kolbász vagy szalámi) már nem.
Mindez azonban nem zavarta a most leleplezett csalókat. Mivel a jogszabályváltozás folytán a feldolgozott tőkehús áfája nem csökkent, a külföldön vásárolt disznókat úgy papírozták le, mintha azokat az egyik cégük vásárolta és dolgozta volna fel egy hazai vágóhídon. Ezáltal a feldogozott húst már újfent 27 százalékos áfával értékesíthették tovább az irányításuk alatt álló cégláncolaton keresztül. A láncolatba beiktatott húsfeldolgozó vállalkozás az értékesítés után fizetendő adót „természetesen” nem fizette be az államkasszába.
Hét megyében és a fővárosban tartottak ellenőrzést a múlt héten a NAV pénzügyi nyomozói: több mint 30 helyen volt házkutatás, lefoglalás, és az akcióban számos tanút is kihallgattak. Hét személyt pedig gyanúsítottként kérdeztek ki. A szervezet irányítóját és négy társát később a bíróság házi őrizetbe helyezte.
A társaság monori vágóhídján a NAV mellett a NÉBIH is ellenőrzést tartott. Áldatlan állapotokat találtak – derül ki a NAV szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből. Elképesztő higiéniás körülményeket találtak, és az áruk eredetét sem tudták igazolni, ezért a NÉBIH több mint négy tonna eredetigazolás nélküli húst megsemmisített, a vágóhíd tevékenységét pedig felfüggesztette.
Az akcióban a NAV nyomozói az államot ért egymilliárdot meghaladó kár megterítése érdekében ingatlanokat és bankszámlákat zároltak, valamint jelentős összegű készpénzt és nagy értékű járműveket foglaltak le.