Ausztriában is zajlik egy pénzintézeti botrány
Az ülésen, amely nem volt sajtónyilvános és alig negyed órán át tartott, nem született döntés még arról sem, hogy milyen rendszerességgel tárgyaljanak.
A 18 tagú bizottság a teljes Hypo-ügyben vizsgálódik, a kormányzati szervek felügyeleti tevékenységet és a bank kényszerállamosításának körülményeit is vizsgálja.
A bizottság érdemi munkája húsvét után kezdődik, az első tanúvallomásokat előreláthatólag ekkor hallgatják meg. Tanúként fogják beidézni Werner Faymann kancellárt és az Osztrák Néppárt (ÖVP) három egykori pénzügyminiszterét. A politikusokat azzal vádolják, hogy nem ismerték fel vagy figyelmen kívül hagyták a pénzügyi kockázatokat. A bizottság felállítását az ellenzék - a liberálisok, a Zöldek és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) - kezdeményezte.
A Hypo-botrány a kirobbanásakor több osztrák parlamenti párt érintettségét is felvetette. A csődtől kényszerállamosítással megmentett Hypo Bank körüli botrány különösen a BZÖ karintiai szervezetére vetett árnyékot. Az egykori tartományi bankot ugyanis Jörg Haider tartományfőnöksége idején, 2007-ben privatizálták.
A Hypo Group Alpe Adria (HGAA) egykori elnökét, Wolfgang Kulterert 2012-ben háromtól négy és fél évig terjedő börtönbüntetésre ítélték, a vád szerint társaival 2004-ben egy elsőbbségirészvény-ügylettel 5,5 millió euró kárt okoztak az azóta államosított banknak. A bíróság megállapítása szerint visszaéltek hatáskörükkel és számos szabályt megszegtek.
Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt nyolc év és hat hónapnyi letöltendő szabadságvesztésre ítélték 2014 nyarán a Hypo Bank- és az INA-Mol-ügyek egyesített perében. Sanadert azzal vádolták, hogy jutalékot fogadott el az osztrák banktól, illetve az energiaipari vállalattól. (Forrás: hirado.hu)