Ausztria is bevezeti a bankadót
A szociáldemokrata-néppárti nagykoalíció kétnapos kihelyezett kormányülésen, szombaton jutott megegyezésre az államháztartási hiány csökkentéséhez szükséges intézkedésekről. A kormány szerint a megállapodás lehetővé teszi, hogy az előzőleg megcélzott 2013 helyett már 2012-ben a hazai össztermék (GDP) három százaléka alá csökkenjen a büdzsé hiánya.
A kormány több költségvetési intézkedése, így a bankadó és az üzemanyagadó felemelése az előzetesen ismertté vált vagy kiszivárgott tervek alapján nem okozott meglepetést. A kormánypártok a vártnál jobban megkurtították viszont a családi támogatásokat. A költségvetési időszakra szólóan kevés lényegi változtatást hajtottak végre a korkedvezményes nyugdíj egyik sokat bírált változatán, ehelyett hosszú távon terveznek megtakarításokat.
Az összesen 2,6 milliárd eurós adó- és takarékossági csomagból a legnagyobb tételt a bankokra kivetendő illeték jelenti, ez összesen 500 millió eurót tesz ki 2011-ben. Az adó összegéről már az év elején megállapodott a kormány. A kormányülésen eldőlt, hogy alapja a takarékbetétek és a törzstőke nélkül számított mérlegfőösszeg lesz. A kormányülést megelőző értesülésekkel ellentétben az adót nem egy évre, hanem határozatlan időre vezetik be.
Az üzemanyagárba beépített közterheket az Osztrák Néppárt (ÖVP) javaslata alapján széndioxid-illeték néven megemelik, a benzin esetében literenként öt, a diesel esetében négy centtel. A kormány 2011-ben évi 417 millió, 2012 és 2014 között évi 500 millió euró többletbevétellel számol. Az intézkedést már előzőleg is bírálták az osztrák autósklubok és a teherfuvarozók. Tiltakozásukat nem oltotta ki az sem, hogy az intézkedés ellensúlyozásaként megemelik az ingázók benzintámogatását és csökkentik a tehergépkocsik adóját, összesen évi ötvenmillió euró értékben.
Emelkedik az új autók környezetterhelési illetéke és a dohánytermékek jövedéki adója is.
Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) javaslatára megnőnek a magasabb jövedelműeket érintő adók, vagyis az értékpapírokból származó jövedelem és az alapítványok adóterhei is.
A kiadási oldalon a legnagyobb összegű megtakarítást a családi támogatások csökkentésével éri el a kormány, összesen 360 millió eurót. Megszűnik egyebek mellett a 18-21 éves munkakereső eltartottak után járó támogatás, a háromnál több gyermeket nevelő családok emelt támogatása és az egyedülálló gyermektelen munkavállalók keresetkiegészítése.
A költségvetési csomagból viszonylag kis részt, megközelítőleg százmillió eurót tesz ki a nyugdíjszabályok módosításának hozadéka. A szolgálati évek alapján igényelhető korkedvezményes nyugdíj lényegében változatlan marad a jelenlegi szabályozási időszakban, 2013 végéig. 2014-től viszont szigorodnak a feltételek: emelik a korhatárt és eltörlik a két éve életbe lépett könnyítéseket, mint például a felsőoktatásban és a betegállományban töltött idő beszámítása.
A koalíciós pártok az idén a gazdasági válságra hivatkozva a szokásos október helyett csak decemberben terjesztik a parlament elé a költségvetésről szóló törvényjavaslatot. Emellett annak ellenére is kitartottak, hogy az alkotmány értelmezése alapján Heinz Fischer államfő és az ellenzéki pártok is bírálták őket. Egyes nézetek szerint a koalíció az ősszel megtartott két fontos tartományi választás miatt halasztotta el a költségvetési vitát.