Atomhatalommá válik Szaúd-Arábia

Kilenc év múlva lesz kész Szaúd-Arábia első atomerőműve, de munkába várhatóan csak később áll, tekintettel arra, hogy komplett vezetékhálózatot is építeni kell hozzá. A szaúdiak a magas áron eladható olajjal működtetett erőművi kapacitások részleges kiváltására százmilliárd dolláros programot hirdettek.

Rengeteg a tennivalónk, de a 2020-as átadási dátum reálisnak látszik – fejtette ki Ibrahim Babelli, az Abdullah Király Atom- és Megújuló Energia Központ (KACARE) tanácsadója minap egy dubaji konferencián. A központot tavaly állították fel azzal a céllal, hogy szervezze meg a Rijádtól húsz kilométerre, 63 négyzetkilométeren elhelyezendő atomerőmű építését. Fontosságát jelzi, hogy elnöke, Hashim bin Abdullah Yamani miniszteri rangot kapott. Maga az építkezés várhatóan 2014-ben vehet lendületet, de akár tíz év is eltelhet, amíg az első reaktor rákapcsolják a hálózatra.

Munkások dolgoznak a nemrég feltárt Kuraisz olajmezőn. A szaúdiak már az olaj utáni időkre készülnek az atomerőművek építésével
A worker looks at journalists during a media tour of the Khurais oilfield, about 160 km (99 miles) from Riyadh, June 23, 2008. State oil giant Saudi Aramco is adamant the biggest new field in its plan to raise oil capacity will arrive bang on schedule in June next year. REUTERS/Ali Jarekji (SAUDI ARABIA)

A békés célú atomprogrammal Szaúd-Arábia felzárkózik Egyiptomhoz, Katarhoz, az Egyesült Arab Emirátusokhoz, Jordániához és Kuvaithoz, ezek az arab államok is nukleáris beruházásokat terveznek, elkerülendő, hogy lemaradjanak a térségben e téren élenjáró Irántól és Izraeltől – írja a Financial Times. Bár egyetlen szó sem esik róla, az atom katonai célú felhasználásának lehetősége is nyilván foglalkoztatja az arabokat, nemcsak a növekvő népesség és az iparosodás által keltett dinamikusan fejlődő energiaigény kielégítése.

Mindamellett a jelenlegi, olajra alapozott villamosenergia-termelésben az atom megjelenése egyelőre nem okoz radikális változást. Tavaly a királyság napi energiaigényét 3,4 millió hordónyi olajjal egyenértékű energiaforrással tudták kielégíteni, ez 2028-ra az előrejelzések szerint 8,3 millióra fog növekedni. Most az áramtermeléshez felhasznált olaj napi mennyiségét 1,25 millió hordóra teszik.

Az energiatakarékosságra amúgy sem sokat adó szaúdiaknak negyven-hatvan atomreaktort kellene munkába állítaniuk ahhoz, hogy a szénhidrogéneket kiváltsák az áramtermelésből. Az áttérés biztonságos lebonyolítása érdekében 2020-tól évi négy-hat reaktort kellene megépíteniük.

A teljes kiváltáson annak horribilis költségei miatt egyelőre nem is gondolkoznak, ehelyett egy egészséges szerkezetű energiamix kialakítását tartják előbbre valónak. A szénhidrogén készletek csökkenésével párhuzamosan az atom és a megújuló energiafélék egyre hangsúlyosabb szerephez jutnak. A tervek szerint a 2030-ig 16 reaktor állna üzembe, ezek beruházási költsége százmilliárd dollárra rúg.

Szaúd-Arábia áramtermelő összkapacitása a 2009-es adatok szerint nagyjából tízszerese a magyarországinak, azaz 51,2 GW-os. Ez 79 erőművi blokk teljesítményéből adódik össze. Közülük ötvenet üzemeltet az állami Szaúdi Villamos Művek (SEC), tízet pedig a Tengervízsótalanító Művek (SWCC). A beépített összkapacitást 2030-ra 110 GW-ra növelné a kormány, főként az atomprogram beindításával.

A tavaszi fukusimai atomerőmű katasztrófa ellenére sem gondolják át nukleáris fejlesztéseiket az arab országok – hangsúlyozza Donald Hoffman, az Excel Services Corporation nevű amerikai tanácsadó cég vezetője. Amíg a nyugati világban az atomerőművek bezárása egyre hangsúlyosabban vetődik fel, a fejlődő országoknál egyre nyitottabbak a nukleáris létesítmények befogadása irányában. Az energiaigényes sólepárlási kapacitások növelése is nyomós érvként szerepel a fejlesztések mellett.

A tengervíz sótalanító kapacitások hatvan százaléka is ebben a régióban van. Szaúd-Arábia a globális kapacitások 18 százaléka felett rendelkezik, ám még ez is kevés, s az ország vízből importra szorul. Érdekesség, hogy Dél-Koreából hozzák ide tankhajókkal az édesvizet, mintha közelebb nem lenne elérhető, olcsóbb beszerzési forrás.

De a szaúdiaknak más gondjuk is van, hiszen hordókénti 4,5 dolláros önköltségi áron számított olajjal fűtik az erőműveihez ahelyett, hogy azt száz dollár feletti áron adnák el inkább a szabadpiacon. Az atomenergiának az áramtermelés szolgálatába állításával ez a probléma is jelentősen enyhül – vélik a szakértők.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.