Átment a parlamenten az adócsomag
Az Országgyűlés elfogadta a Gyurcsány-kormány által benyújtott, majd a Bajnai-kormány által fazonigazított adócsomagot, 201 igen és 166 nem szavazattal (4 tartózkodás mellett).
Ahogy arra számítani lehetett, a kormány az adócsomag zárószavazása előtti utolsó pillanatban benyújtott két törvénymódosító javaslatot. Erre jogtechnikailag lehetőséget nyújt, hogy koherenciazavar címén kiirdalhatók a jogszabályi ütközések, valamint a nyelvhelyességi hibák a törvényjavaslatból.
Idén valóban e célnak rendelték alá a tegnap még sebtiben benyújtott módosítást, az egyikben például a pénztárgépeknek az áfa-mérték változása miatt szükséges átállítását teszik egyszerűbbé: a szoftvereknek könnyebben feldolgozható áfa-mértéket (15,26 helyett 15,25 százalékot, vagyis a bruttó árhoz viszonyított 18 százalékos áfaarányt) rögzítik a törvényben.
Nagy izgalmat tehát nem váltott ki a szavazás, melyen végül a képviselők elfogadták a kormány előterjesztéseit. Ennek megfelelően júliustól 20-ról 25 százalékra emelkedik az áfa felső kulcsa, de néhány termék (tej, kenyér) 18 százalékkal adózik. Az alkalmazottak 1,7 millió forint helyett 1,9 millióig adóznak az alacsonyabb, 18 százalékos személyi jövedelemadó kulccsal, ráadásul ezt az idén év eleje óta megszerzett jövedelmekre lehet érvényesíteni.
A munkáltatóknak, kifizetőknek az új szabályok szerint újra kell számolniuk az első félévben levont adóelőleget, s amennyiben az így kapott érték kisebb, mint a ténylegesen levont előleg, akkor a különbözettel a második félév során kell az adóelőlegeket csökkentenie. Másként kell számolniuk a tb-járulékokat is, ám ennek örülni fognak: 5 százalékponttal alacsonyabb lesz ez a teher júliustól.
Egy független képviselői indítvány volt hivatott kiküszöbölni azt az alkotmányellenesnek gondolt helyzetet, hogy a családi pótlék, oktatási támogatás 50 százaléka szeptembertől adóterhet nem viselő, de az adóalapba beszámító járandósággá válik. Így - Pettkó András érvelése szerint - a jogalkotó visszamenőlegesen állapít meg adófizetési kötelezettséget, a törvény életbe lépése előtti időszakra is, ami ellentétes az alkotmánnyal. A parlament azonban nem támogatta ezt az indítványt, amely egyébként - tévedésből - nem is azokat a pontokat érintette, amelyeket a képviselő eredetileg módosítani akart.
Horn Gábor (SZDSZ) „Tudomásul vettük, hogy a mostani gazdasági helyzetben csak adóátrendezésre van mód, ezért megszavaztuk a törvényjavaslatot, ám tettük ezt annak biztos tudatában, hogy 2010-ben egy érzékelhető adóreformot hajt végre a kormány. A mostani csomagnak van néhány pontja, ahol bátrabbak lettünk volna, nem tartom szerencsésnek például az áfa felpuhítását a 18 százalékos kulccsal: a szociális rendszerben sokkal hatékonyabban lehetett volna ezt a pénzt felhasználni. Már 2007-ben lépni kellett volna a vagyonadó kiterjesztésében - erről volt is egy megállapodásunk az MSZP-vel."
Adócsomag 2010-re
Elkészült a kormány 2010-es adójavaslata az MTI értesülései szerint. Az szja alsó kulcsa 17 százalék lenne, és 5 millió forintig élne, onnantól pedig 32 százalékkal adózna a jövedelem. Bevezetnék az értékalapú ingatlanadót: a tervek szerint az önkormányzatok sorolnák be az ingatlanokat területi alapon - kérhetne másik értékbecslést is az adóalany, de csak a saját. Az értékbecslők körét az állam határozná meg. A tervek szerint a nyugdíjasokat nem köteleznék az ingatlanadó megfizetésére, azt "feljegyeznék", és az örököst terhelné. Az állami intézmények, egyházak teljes egészében mentesülnének e teher alól. A javaslat már a 10 és 30 millió forint közötti ingatlanoknál is jelentős bevétellel számol. Változna az eva kulcsa is, a jelenlegi 25-ről 30 százalékra nőne.
Vége a tizenharmadik havi nyugdíjnak
Megszűnik a tizenharmadik havi nyugdíj július 1-től, miután az Országgyűlés elfogadta el a nyugdíjszabályok módosítását tartalmazó csomagot. A Fidesz és a KDNP kérésére erről a képviselők egyenként, név szerint szavaztak. A tizenharmadik havi nyugdíj második, novemberben esedékes részletét idén már nem folyósítják. Ehelyett bevezetik a nyugdíjprémiumot, amely először akkor jár majd, ha a gazdasági növekedés eléri a 3,5 százalékot. A döntés értelmében megváltoznak a nyugdíjindexálás szabályai: az évenkénti nyugdíjemelés megmarad, de jövőre csak az infláció ütemét követi. Emelkedik - fokozatosan, 62-ről 65 évre - a nyugdíjkorhatár is. Az idei nyugdíjkorrekció 2010-re tolódik, a jövő évi pedig elmarad.