Átalakítaná a devizahiteleket a kormány

Számol a devizahitelek átalakításával a kormány: a lakosság számára kedvező feltételek megteremtésének pénzügyi forrását még keresik.

A kormányon belül folynak a háttérszámítások arról, hogy át lehessen alakítani a devizahiteleket a lakosság számára kedvező feltételekkel, s a bankok együttműködésével - reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök újságíróknak Orbán Viktor Fidesz-elnök felvetésére a kormány ülésének szünetében szerdán.

A kormányfő közölte: nem lehet tudni, hogy ezt miként lehetne, lehet-e finanszírozni. "Ma nem tudok arra a kérdésre egyértelműen válaszolni, hogy akár más rendszerek jelentős átalakításával szabadítható-e fel ennyi forrás, ami ehhez kellene" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

A devizahitelek forintra váltásának lehetősége elég nyilvánvaló, magától értetődik, nem is ez a kérdés, hiszen erről a Pénzügyminisztérium hetek óta tárgyal - közölte Gyurcsány Ferenc. A kormányfő szerint az a kérdés, hogy ha több mint 4 ezer milliárd forintnyi devizahitele van a lakosságnak, akkor "ki fizeti a révészt".

"Ha át akarjuk a devizahitelt váltani forintra, akkor kapna ehhez kedvet a lakosság, ha a mai árfolyamnál kedvezőbb árfolyamon váltanánk át, illetve, hogyha a forintkamatok és a devizahitel-kamatok közötti különbséget is valaki megfinanszírozná" - fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint egy "jól ismert technikáról beszél az elnök úr, de adós maradt azzal, hogy azt a pár 100 milliárd forintot, amelyet ahhoz kell beletenni, hogy a lakosságnak ez meghozza a kedvét, ezt ki fizesse ki".

Orbán Viktor másik, a minimálbér megadóztatásáról szóló felvetésére a miniszterelnök úgy reagált: ez egy meglehetősen nehéz, összetett probléma. Ilyen kérdésekhez "ennél szakszerűbben, tárgyszerűbben, nagyobb szociális érzékenységgel kell hozzányúlni; ez egy pillanat alatt megrettent egymillió embert Magyarországon úgy, hogy egyébként nem lehet látni ennek következményeit, de gondolom, elnök úrnak vannak részletes számításai és hatástanulmányai".

A kormány megfontolásaiban az játszik különleges szerepet, hogy az alacsony képzettségű, végzettségű emberek a minimálbér megadóztatásával havonta nettó 10-15 ezer forintot veszteséget szenvednének el.

"Nehezen tudom elképzelni, hogy a gazdasági válság közepette, ahol egyébként is sok minden terheli az embereket, hirtelen úgy kellene dönteni, hogy akinek eddig 70 ezer forint nettó volt a fizetése, azé 55 ezer forint legyen, talán ezt az elnök úr nem gondolta végig teljesen" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.