Argentína kicselezné a spekulánsokat
A megoldás lényege, hogy a tartozások visszafizetésének tilalmát elrendelő ítélet hatályban marad ugyan, de az argentin kormány kezdeményezi, hogy a jogvita miatt kifizetési tilalom alá eső, külföldi devizában kibocsátott és külföldi tulajdonosok kezében lévő kötvényeket az argentin jog hatálya alá tartozó új, de a korábbival teljesen azonos feltételeket kínáló papírokra cseréljék le.
Az argentin peso tartja magát, de az ország nem jut külső finanszírozáshoz Marcos Brindicci / Reuters |
S mivel az argentin jog alá tartozó kötvényekre nem vonatkozik az amerikai bíróság ítélete, a tulajdonosok az utolsó centig hozzájuthatnak követeléseikhez. Aki visszautasítja a lehetőséget, annak az argentin jegybanknál nyitott számlára letétbe helyezik a járandóságot, így a pénz bármikor felvehető lesz – jelentette be Cristina Fernandez de Kirchner elnök, aki szerdán, könnyeivel küszködve, nagy hatású beszédben állt ki Argentína szuverenitása mellett, és hangsúlyozta: nem kényszeríthetik országát ismét adósságcsapdába.
A 13 év után ismét csődhelyzetbe került ország csak jogilag fizetésképtelen, a 30 milliárd dollár összértékű, külföldi hitelezők birtokában lévő adósságát rendesen törlesztette. A július végén esedékes 539 millió dolláros részletet is letétbe helyezték a Bank of New York Mellonnál, de az Argentínában a múlt évtizedben végrehajtott kötvénycserét elutasító és a teljes névértéken jegyzett tartozás kifizetéséhez végsőkig ragaszkodó amerikai fedezeti alapok által indított perben született jogerős ítélet miatt a kifizetésre nem kerülhetett sor.
A hitelezett összeg 30 százalékának kifizetésébe korábban – jobb híján – a kötvényesek 92 százaléka ment bele, de az amerikai alapkezelők egy csoportja kitartott, és Thomas Griesa bíró ítéletére hivatkozva joggal tarthat igényt a teljes összegre, annak kamataival együtt. Csakhogy ha mindenkit így kellene kifizetnie, az teljes csődbe vinné Argentínát, beláthatatlan folyamatokat elindítva, ezért a kormány tartja magát a megállapodáshoz, és nem hajlandó száz százalékon kifizetni a tartozást.
Nem mellékes, hogy az adósságpapírokat a piacon fillérekért vásárolták fel az Elliott Management vezérletével a pert kezdeményező fedezeti alapok, amelyek az ítélet értelmében másfél milliárd dollárra lennének jogosultak. A kötvények 2005-ben és 2010-ben történt átcserélésekor az argentinok belementek abba, hogy vitás ügyekben a New York-i bíróság járjon el, ez vezetett most a legtöbb szereplő számára hátrányos helyzet kialakulásához. A túlzott hatalomkoncentrációt még Washington is nehezményezte, mondván: nem szabad egyetlen embert ilyen súlyú döntések meghozatalára feljogosítani.
Elemzők szerint a most előterjesztett terv működhet, nem látják akadályát annak, hogy a kifizetések ismét megkezdődhessenek. Argentína nem tesz különbséget a kötvényesek között, és annak is a számlájára helyezi a követelését, aki visszautasítaná a most felkínált megoldást. Így az Elliott és társai kontóján is gyűlik majd a pénz.
Jogilag a tervezett kötvénycseréhez az amerikai pénzügyi felügyelet engedélyének beszerzése is szükséges, de az argentinok értelmezése szerint jelen helyzetben a szabályzatnak a kötvényesek és a kibocsátó közös érdekeit előtérbe helyező pontját kell alkalmazni. Más kérdés, hogy ebben az esetben az Elliott számára kedvező, szintén amerikai bírósági ítélet végrehajtása csorbát szenved. A békés megoldás érdekében az Elliott és társai követelését amerikai és argentin bankok egyaránt meg akarták venni, de a nyerő helyzetben lévő alapok olyan árat szabtak, amelyet nem lehetett elfogadni – írja a Bloomberg.
Argentína – csőd ide vagy oda – köszöni szépen, jól van: az állampapírpiac nem zuhant össze, és a peso is állja a sarat. Igaz, a dél-amerikai ország csak belső finanszírozási forrásokra támaszkodhat, külföldről a kockázatok miatt nem jut forráshoz.