Araszol előre az ipar
Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index 0,3 százalékkal nőtt. Mindent egybevetve a januártól júliusig tartó időszakban 0,7 százalékkal esett vissza az ipari kibocsátás 2012 azonos időszakához viszonyítva, azaz őszig biztosan várni kell arra, hogy pozitívvá váljon ez az adat.
A nemzetgazdasági tárca közleményében sikerként értékeli a júliusi adatot, amely Magyarországot az ötödik helyre sorolja a horvátok csatlakozásával immár 28 tagúra bővült Európai Unióban. A közleményben 28 ország adatairól szól a tárca, ehhez képest csak 24 szerepel az Eurostat innen elérhető hivatalos kommünikéjében.
És ami különösen érdekes, Magyarország is a hiányzók, azaz az adatokat nem szolgáltatók között van. A kipontozott helyre bele lehet képzelni ugyan a KSH által közölt adatokat, de hivatkozási alapként nem túl etikus előhozakodni vele. Az ötödik hely ettől még áll, ha az éves előrelépést nézzük. A másik adatot, a havi növekedést mutató listán a 24 tagországból nyolcan is előttünk állnak. És állhatnak még többen is, hiszen Ausztria, Luxemburg, Belgium és Ciprus adatai hiányoznak a táblázatból.
Az év hátralevő részét mindenesetre javuló teljesítmény jellemezheti, mivel a tavalyi bázis a recesszió miatt rendkívül alacsony volt, különösen a december, amikor nagy autógyárak álltak le hosszabb ideig, jelentősen rontva ezzel a statisztikát. Elemzők szerint emiatt az év záró hónapjaiban akár két számjegyű ipari növekedést is regisztrálhat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), s így a szakértők az év egészére 1-3 százalék közötti termelésnövekedést jeleznek előre – vérmérséklettől és a derűlátás fokától függően.
A KSH pénteken publikált részletes jelentése szerint főként az élelmiszeripar, a gép, gépi berendezések gyártása, valamint a járműgyártás növekedése játszott szerepet a júliusi bővülésben. Ahogyan az várható volt - s mára trenddé érett -, a növekedés a járműgyártás exportmegrendeléseinek köszönhető.
A szektor termelése 12,9, kivitele ezúttal 14,3 százalékkal bővült. A feldolgozóipar másik, tartósan gyengélkedő húzóágazata, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása 7,3 százalékkal, exportja pedig 8,9 százalékkal esett vissza. Ez nem is olyan rossz adat, ha az utóbbi időszak termelésének sorozatos, két számjegyű zsugorodását vesszük alapul.
A szintén nagy súllyal latba eső élelmiszer-feldolgozás 4,9 százalékkal bővül, ebben egyértelműen az játszott szerepet, hogy az idén egyáltalán volt mit feldolgozni. A júliusi többletet elsősorban a zöldség-gyümölcs tartósítás, a lekvárkészítés hozta az ágazatban. Mindehhez azonban kevesebb energiára volt szükség, a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ág teljesítménye 9,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A gyógyszeriparra is ráfér a fájdalomcsillapítás, termelése az exportlehetőségek beszűkülése miatt 0,8 százalékkal zsugorodott, jóllehet a bázis is rendkívül alacsony volt.
Az igazi konjunktúra még odébb van, erre utal a feldolgozóipar megrendelésállományának alakulása. A júliusban leszerződött új megrendelések csupán 5,9, százalékkal haladják meg az egy évvel ezelőttit. Elgondolkodtató, hogy az új exportrendelések mindössze 4,2 százalékkal nőttek, ezzel szemben az új belföldi rendelések volumene kiugró mértékben, 17,8 százalékkal gyarapodott. A teljes rendelésállomány 9,1 százalékkal haladta meg az előző év júliusit.