Apple-Samsung: se veled, se nélküled
Utoljára a gazdasági-pénzügyi világválság idején, 2008. október 24.-én járt ilyen mélyen a kurzus. A Samsung a dél-koreai irányadó indexet, a KOSPI-t is lerántotta, az 0,4 százalékkal gyengült a kereskedésben. A hosszú távú kilátásokra viszont a mostani ítélet nem gyakorolt mély hatást, a Samsung öt éves lejáratú, dollárban jegyzett kötvényeinek hozama ugyanis a Credit Agricole adatai szerint csupán egy bázisponttal, 1,57 százalékról 1,58 százalékra növekedett.
A szakértők nem osztják a befektetők hosszú távú optimizmusát. „Az Apple élvezi a hazai pálya minden előnyét, ezért hiába fellebbeznek a dél-koreaiak, kétharmados a valószínűsége annak, hogy a Samsung inkriminált termékeit egyszerűen kitiltják az amerikai piacról” – írta elemzésében Peter Misek, a Jefferies & Co. elemzője. A Samsung egyébként már szombaton jelezte, hogy ügyvédei dolgoznak az ítélet megfellebbezésén. A cég szerint az ítélettel nem az Apple nyert, hanem az amerikai választók veszítettek.
A kívülállók számára azonban mindenképpen kedvező ítélet született, annyiban legalábbis, hogy az okostelefonok – a Bloomberg által 219,1 milliárd dollárra értékelt - piacán a második negyedévben 35 százalékos részesedéssel vezető helyre előlépett Samsung forgalma csökkenni fog. Az Apple 18 százalékra esett vissza, de a tényekhez tartozik, hogy az 5-ös szériájú iPhone szeptemberi piacra dobása előtt érzékelhetően csökkentek a 4-es széria eladásai, a potenciális vásárlók inkább kivárnak, hogy némi felárral ugyan, de a legmodernebb modellt vehessék majd a kezükbe.
Szakértők szerint a Samsung-Apple csata igazi győztese mégsem az iPhone gyártója lesz, hanem a többi okostelefon-gyártó cég. Az Apple termékei ugyanis hiába attraktívak és nagy tudásúak, a széles rétegek számára még ma is megfizethetetlenül drágák. A két nagy farvízén viszont most felevezhetnek a többiek: a HTC, a Nokia, az LG és a Sony. Az LG árfolyama 3, a Nokiáé 4,2 százalékkal emelkedett az ítélethirdetés után.
A legérdekesebb az ügyben, hogy a két ősi rivális nem is tudna létezni, de üzleti sikereket elérni végképp nem. A Samsung ugyanis az Apple vivőtermékeinek elsőszámú alkatrészbeszállítója, ő szolgáltatja az iPhone és az iPad képernyőit és a chipeket. A Bloomberg értesülései szerint 7,5 milliárd dollár értékben szállít az idén a Samsung az Apple-nek, ez a tavalyi megrendelést 60 százalékkal múlja felül. A dél-koreai óriáscég bevételeinek 9 százaléka az Apple-től származik a Gartner piackutató adatai szerint.
A két cég a legjelentősebb piacokon már beperelte egymást a szabadalomsértésekre hivatkozva. Az eddig ítéletek megosztottak, pénteken egy szöuli bíróság döntetlent hirdetett, álláspontja szerint a cégek kölcsönösen elorozták egymás szabadalmait. Ausztráliában kudarcot vallott az Apple, mert a bíróság tovább engedélyezte a Samsung táblagépének forgalmazását. Amerikában június 29-én született verdikt arról, hogy a tiltsák be a Samsung Galaxy Nexus okostelefonok forgalmazását, de a Samsung fellebbezése következtében az ítélet nem vált végrehajthatóvá.