Állami támogatás magánfűtésre
Augusztusban új, fűtési rendszerek korszerűsítését támogató pályázatot indít a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) - közölte a szaktárca.
Az NFM fűtési rendszerek korszerűsítésére hirdet pályázatot költségvetési keretből. Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pályázati konstrukciójának célja, hogy a támogatással hozzájáruljon a lakóépületek energiahatékonyságának javításához, valamint elősegítse a szén-dioxid-kibocsátás további csökkentését.
A vissza nem térítendő, utófinanszírozású támogatás kondenzációs kazántechnológiát és megújuló energiát hasznosító fűtési rendszerek beszerzésére és telepítésére fordítható. A támogatásra kizárólag természetes személyek, láncházak, sorházak, ikerházak, családi házak és legfeljebb négylakásos társasházak tulajdonosai nyújthatnak be pályázatot – amennyiben az érintett lakóépület 2006. december 31. előtt jogerős használatba vételi engedéllyel rendelkezett.
A pályázaton elnyerhető támogatás a beruházás értékének 40 százaléka. Kondenzációs gázkazán beépítése esetén legfeljebb lakásonként 850 ezer forint; megújuló energiát hasznosító hőtermelő berendezés (napkollektor, hőszivattyú, brikett, pellet stb.) telepítésével pedig lakásonként 1,5 millió forint.
A berendezések beszerzésének és beüzemelésének költségén felül támogathatók a korszerűsítéshez kapcsolódó tervezési, tanúsítási és engedélyeztetési munkálatok költségei is.
A pályázat 2012. augusztus 27-től a – közleményben nem feltüntetett – keret kimerüléséig nyújtható be.
Az ÚSZT „Fűtéskorszerűsítési Program” pályázati felhívása, a pályázati útmutató és a további kapcsolódó információk 2012. július 25-től érhetőek el a www.kormany.hu oldalon (1, 2, 3). A közlemény szerint az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. honlapján (www.emi.hu/futeskorszerusites) is megtalálhatók az anyagok, de mi a mai napon ennek még nem leltük nyomát.
A kabinet tavaly év vége óta – amikor rendkívül szűk kör számára írtak ki igen behatárolt célú felújítási támogatást –nem hirdetett magánlakásoknak szóló korszerűsítési pályázatot. A mostani célközönsége jóval tágabb, de az igénybevételi lehetőségek is jelentősen bővültek. Igaz, a panellakások ezúttal hoppon maradtak. A támogatási szint kedvezőnek mondható. Így valószínűleg azzal a – például tavaly bekövetkezett – jelenséggel találkozhatunk, hogy a pénzt hamar elkapkodják.