Aláírások helyett már a gázt várják a németek
Michael Glos gazdasági miniszter a kabinet álláspontját ismertetve örvendetesnek nevezte a létrejött egyezményt, hozzáfűzte azonban: a legfontosabb most az, hogy a földgáz a lehető leggyorsabban eljusson a megrendelőkhöz, s a szállítások a jövőben zavartalanul, a lehető legmegbízhatóbban történjenek. A miniszter emlékeztetett arra, hogy Angela Merkel kancellár az elmúlt napokban aktívan közreműködött a vita mielőbbi megoldása érdekében, Moszkvát és Kijevet a szállítások haladéktalan felújítására szólítva fel.
Az orosz földgáz legnagyobb német importőre, az E.ON Ruhrgas vasárnapi nyilatkozatában annak a reménynek adott hangot, hogy az orosz-ukrán kormányfői megállapodást követően a szállítások felújítására a lehető legközelebbi jövőben sor kerül. A esseni konszern szóvivője a feleket az ehhez szükséges műszaki feltételek haladéktalan megteremtésére szólította fel.
Az E.ON ugyanakkor azt ígérte, hogy addig is folytatja a rendkívüli szállításokat a vita miatt leginkább sújtott közép- és kelet-európai országok megsegítésére, különös tekintettel a balkáni államokra, köztük Szerbiára és Bosznia-Hercegovinára.
Az elmúlt hetek konfliktusa Németországban is erős politikai megütközéshez vezetett. Angela Merkel kancellár múlt pénteken Vlagyimir Putyin orosz kormányfőt fogadva Oroszországot és Ukrajnát egyaránt felelőssé tette a történtekért, s figyelmeztetett annak veszélyére, hogy a történtek a Gazprom, s egyben Oroszország szállítói megbízhatóságának számottevő csökkenéséhez vezethetnek.
Az oroszországi gázstop Németországban annak ellenére sem okozott különösebb gondot, hogy a felhasznált német készletek csaknem 40 százaléka orosz forrásból származott. Az ország ugyanakkor növelni tudta beszerzéseit más forrásokból, elsősorban Norvégiából és Hollandiából. Az elmúlt 48 órában ugyanakkor ismerté vált, hogy vészesen megcsappantak, a korábbi mennyiség csaknem felére csökkentek a német gáztartalékok.