Adóérdek-házasság
Ezzel megelőznék a Johnson & Johnsont, amely 278 milliárdot ér. A legalább 112 milliárd dolláros befektetéssel megvalósuló fúzió az idei lista élére kerülne. Az eddigi csúcsot az AB InBev sörgyártó 106 milliárdos felvásárlási ajánlata jelenti, amelyet a SAB Millerre tett.
A gyógyszergyártók helyzete nem rózsás a tengerentúlon, mivel az állam következetesen támadta árpolitikájukat, s ezt a befektetők eladással értékelték. A Botox nevű ráncsimító készítményéről ismert Allergan árfolyama az utóbbi 3 hónapban 15 százalékot esett, a cég értékét jelenleg 112,5 milliárdra taksálja a piac. A befektetők azért bíznak a cégben, mert székhelye Írországban van, ahol a társaságiadó-kulcs mindössze 12,5 százalék, szemben az amerikai 35-tel.
A Pfizer 2,2 százalékos nyereségcsökkenést jelentett a harmadik negyedévben, bár az Ibrance nevű rákgyógyszer, illetve a véralvadásgátló Eliquis még mindig tekintélyes erőt biztosít a vállalatnak. Tavaly volt egy elvetélt kísérletük, hogy átvegyék az irányítást a svéd–angol AstraZeneca felett, s ez is apropót adott volna arra, hogy az Egyesült Államokból Nagy-Britanniába költöztessék a cég székhelyét, optimalizálva adóterheiket.
A Botox gyártójával kötendő házasság hasonló előnyöket kínál. Ám a Pfizer szempontjai között nagy súlyt képvisel az értékesítés eróziójának megállítása. Az Allergan az utóbbi időben felívelő pályán van, és egyúttal lehetőséget kínál a Pfizernek, hogy erősítsen a dermatológiai termékek piacán. Az Allergan márciusban egy 66 milliárd dolláros deal részeként egyesült az Actavisszal, majd nyáron 40 és fél milliárd dollárért eladta a generikus ágazatát az izraeli Tevának.