Adóellenőrzést hoz a cégalapítás

Az adóhivatal a negatív tapasztalatok okán kiemelten figyel a cégalapításra: minden ötödik újonnan alakuló társaságnál helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálja a kötelezettségek teljesítését.

10-ből 2 vállalkozás APEH ellenőrzéssel kezdi működését - mondja Marczin Mónika az RSM DTM Hungary Zrt. tanácsadója. Szerinte ez az ellenőrzés nem támadás az új cégek ellen, hiszen a hivatal csak az alapvető szabályok betartását ellenőrzi, ami főként a bejelentési kötelezettségek teljesítésére, a bejelentett székhely ellenőrzésére, a szervezet képviselőinek ellenőrzésére terjed ki. Gyakorlatilag így kiszűrhető, hogy ne vagy csak kellő körültekintéssel alapíthassanak vállalkozást, akik korábban nem megfelelő adózói magatartást tanúsítottak.

Az ellenőrök tájékoztatják is az új vállalkozások képviselőit az alapvető adózói kötelezettségeikről, így egy külföldön már bevett gyakorlatot, az adótudatosság növelését erősítő, támogató adóhatósági irányvonalat hoz be ez a szemlélet, amit kiemelten fontosnak tartok - folytatja a szakember. Az APEH ezzel a kitüntetett figyelemmel a korábban oly gyakori fiktív cégalapítások számát próbálja visszaszorítani.

Melyek az első lépések cégalapításkor?

A legfontosabb az adatbejelentés. A hatályos törvény értelmében adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat és ezt köteles az állami adóhatósághoz, gazdasági társaság esetén a cégbírósághoz- bejelenteni. Bizonyos adatokat a cégbírósági bejelentkezésen túl közvetlenül az állami adóhatósághoz is be kell jelenteni.

A cég bejegyzése iránti kérelmet elektronikus úton kell benyújtani a székhelye szerint illetékes cégbíróság részére. Ha ez megtörtént, az APEH 30 napon belül értesíti az adózót a nyilvántartásba vételéről. Az adózó adataiban bekövetkező mindennemű változást 15 napon belül köteles az APEH számára bejelenteni. A bejelentkezési, illetőleg a változás-bejelentési kötelezettség késedelmes, hibás vagy hiányos teljesítése esetén az adóhatóság mulasztási bírságot szab ki, amelynek összege nem magánszemély adózóknál 500 ezer forintig terjedhet.

 

Mikortól él a vállalkozás?

A cégbejegyzéssel érintett társaság a cégjegyzékbe történő bejegyzés napjával jön létre. Ugyanakkor a cégbejegyzést megelőző időszakban a gazdasági társaság a létesítésének időpontjától a cégbírósági bejegyzés napjáig előtársaságként működhet. Az előtársaság üzletszerű gazdasági tevékenységet folytathat, könyvvezetésre és a cégjegyzékbe való bejegyzésének napjától számított 90 napon belül előtársasági beszámoló készítésére, nyilvánosságra hozatalára és közzétételére kötelezett.

 

Egyéb kötelességek:

Az újonnan alakuló társaságok az alakulás időpontjától számított 90 napon belül kötelesek elkészíteni számviteli politikájukat. A számviteli politika keretében írásban rögzíteni kell azokat a gazdálkodóra jellemző szabályokat, előírásokat, módszereket, amelyekkel meghatározza, hogy mit tekint a számviteli elszámolás, az értékelés szempontjából lényegesnek. A cégbejegyzést követő 15 napon belül a Központi Statisztikai Hivatalnak is be kell nyújtani az alapinformációkat az újonnan alakuló gazdálkodó szervezetről.  

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.