Adócsalás: bizonyíték Varga Mihály levele is?
Horváth András pénteki budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: Varga Mihály válasza azt bizonyítja, hogy bár az adóhivatal és a kormány is tud a problémáról, a NAV nem hajlandó a nagyadózóknál rendszerszinten ellenőrzéseket elrendelni, a problémát rátolják a beszállítói hálózatra, emiatt folyamatosan újratermelődik a probléma és folyamatosan emelkedik az az összeg, amellyel ezek a nagy konglomerátumok a költségvetést megkárosítják.
Varga Mihály levelében egyebek mellett azt írta, hogy "a multinacionális kereskedelmi láncok részvétele az adóelkerülésben rendkívül nehezen bizonyítható, ... a közvetlen beszállítóik adóhatósági kapcsolatai kifogástalanok, a csalás nem ezen a szinten következik be, hanem a láncolat alsóbb szintjein". Közölte: ezzel még nem nyer igazolást, hogy részt vesznek az adócsalásban.
A miniszterhez intézett kérdést jegyző Vágó Gábor LMP-s képviselő a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy pártja alternatív vizsgálatot indít az ügyben a jövő héten, és olyan szervezeteknek fognak kérdéseket föltenni, amelyeknek kötelessége lenne kivizsgálni az ilyen ügyeket.
Horváth András november elején tartott sajtótájékoztatóján beszélt először arról, hogy nagyobb hazai cégek és multik évente több mint ezermilliárd forint értékben csalnak adót.
A NAV volt munkatársa azt állítja, hogy amint egy adócsalás-gyanús ügy elér egy kiemelt adózóhoz, az adóhatóság leállítja a vizsgálatot, illetve el sem rendel vizsgálatot a kivételezett adózókkal szemben, azaz egyfajta védelmi rendszer működik a NAV-nál. Ezt támasztja alá véleménye szerint egy, az átlátszó.hu portálhoz eljuttatott dokumentum is.
Becker András, az Átlátszó munkatársa a dokumentumot ismertetve elmondta, hogy a NAV-nál korábban működött kiemelt adózók igazgatóságának 2010. negyedik negyedévi teljesítményéről szóló jelentésből kiderül, hogy abban az időszakban az igazgatóság 8 vizsgálati kérelmét tagadták meg, hármat a NAV elnöke, ötöt pedig helyi szinten állítottak le. Becker András úgy vélte, hogy éves szinten a megtagadott vizsgálatok száma a 30-at, a következő években, 2011-12-ben pedig ennek a többszörösét is elérhette.
Horváth András feljelentése nyomán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hétfőn hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen elrendelte a nyomozást. Az ügyben a másik fejlemény szintén e héten történt: parlamenti képviselők összegyűjtötték a szükséges 78 aláírást ahhoz, hogy alakuljon meg a feltételezett áfacsalásokat feltáró parlamenti vizsgálóbizottság.