A világátlag feletti a magyar gazdaság "szabadságfoka"

Magyarország a 44-ik helyen végzett azon a listán, amelyet a washingtoni székhelyű Heritage Foundation kutatóintézet állított össze a gazdaság működésének szabadságáról a világ 183 országát figyelembe véve. Az első helyezést az idén is Hongkong kapta, s ezzel már a 15. éve vezeti folyamatosan a listát, megelőzve Szingapúrt.


A vizsgálatban szereplő 43 európai ország közül Magyarország a  22-ik helyet foglalja el. Magyarország a 66,8 pontos (tavaly 67,2 pontos) mértékű gazdasági szabadsággal meghaladja a világátlagot (60,3 pont). A washingtoni székhelyű szervezet - a honlapján szereplő adatok  szerint - 183 országot értékelt a gazdaság szabadságfoka alapján, vizsgálta többek között a kereskedelmet, a vállalkozások működését,  az adórendszert, a kormánykiadásokat, a monetáris politikát, a  beruházásokat, a munkaerőpiacot, a pénzügyi szolgáltatásokat, a  magántulajdon védelmét, a korrupciót, 0 és 100 pont között  osztályozva az országokat. A magasabb pontszám mérsékeltebb  kormányzati beavatkozást jelent.

Magyarország több közép-kelet európai országgal egyetemben a  harmadik, a "mérsékelten szabad" országok kategóriájába került és a  44. helyet foglalta el (67,2 ponttal). Magyarországot a régióból  Szlovákia (36. hely) és Csehország (37.) előzte meg, mögé került  Bulgária (56.), Románia (65.) Szlovénia (68.) és Lengyelország  (82.), de például Franciaország is (64.)

Az elemzők a kereskedelmet tartják a legszabadabbnak  Magyarországon, ez a terület 85,8 pontot kapott, a második helyen a  befektetések állnak, 80 ponttal, a harmadik helyen áll a  vállalkozások működésének a szabadsága, 77,4 ponttal. A legrosszabb értékelést a kormánykiadásokra vonatkozó  kategóriában adták az elemzők, mindössze 19,2 pontot (tavaly még  26,5 pontot adtak) azzal az indoklással, hogy a kormányzati  újraelosztás szerepe rendkívül nagy, az elmúlt évben a kormányzati  kiadások a GDP 51,9 százalékát tették ki. Az elemzés kiemeli, hogy  bár a magángazdaság jelentősen növekedett, az állam továbbra is  közvetlenül jelen van például a mezőgazdaságban, az áramellátásban,  a közlekedésben.

A legszabadabb tíz gazdaság: Hongkong, Szingapúr, Ausztrália,  Írország, Új-Zéland, Egyesült Államok, Kanada, Dánia, Svájc,  Nagy-Britannia. A gazdaságilag "elnyomott" országok között is az  utolsó helyre került Észak-Korea, Kuba és Zimbabwe.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.