A forint a legrosszabbul teljesítő európai valuta
A hírportál összeállításában emlékeztet rá, hogy a Moody’s és az S&P is a bóvli kategóriába sorolhatja át Magyarországot, és több elemzőház (Bank of America, Morgan Stanley, Unicredit) is arra az álláspontra helyezkedett az elmúlt hetekben, hogy hazánknak az IMF-hez kellene fordulnia finanszírozásért.
A New York Times október elején figyelmeztetett, hogy a spekulánsok a várható recesszió miatt a görög, olasz és portugál állampapírpiac után a hazai kötvénypiacot is ellepték. Csütörtökön kudarcba is fulladt a 12 hónapos magyar diszkont-kincstárjegy aukció, az ÁAK kénytelen volt lefújni - idézi a Bloomberg cikkét az origo.hu.
Ha nem tudjuk magunkat finanszírozni a piacról, akkor nem marad más hátra, az IMF-hez, vagy az EU-hoz kell fordulni segítségért – mondta a Bloombergnek Jaksity György, a Concorde Csoport elnöke. A Bloomberg megjegyzi, hogy az IMF híján Magyarország kínai, orosz, norvég, szaúd-arábiai és kazahsztáni szuverén állami befektetési alapokat próbál hosszú távú befektetésre bírni.
Az elmúlt három hónapban Magyarországon az ötéves lejáratú államkötvények biztosítási felára 175 bázisponttal ugrott meg, ezzel az eredménnyel csak Görögországot nem tudta megelőzni. A CMA szuverén adósságkockázatokat rangsoroló tízes listáján Magyarországot a nyolcadik legveszélyesebbként tartják számon, az ötéves lejáratú kötvények biztosítási felára közel 500 bázispont volt csütörtökön, még a két és fél évvel ezelőtti rekord 572 pont alatt.
Az adósságválságban szenvedő európai országok mellett csak Ukrajna előz meg bennünket, Horvátország pedig mögöttünk jár. A hírportál arról is megemlékezik, hogy az elmúlt három hónapban a forint volt a legrosszabbul teljesítő európai valuta, 12 százalékot gyengült a dollárral szemben.