A Versenyhivatal vizsgálja a 99 forintos dinnyeakciót
Sajátosan alakulhat a napokban nagy sajtónyilvánosság előtt bejelentett, a hipermarketek és a dinnyetermelők között megkötött dinnyeakció sorsa.
Mint azt megírtuk, a napokban Budai Gyula parlamenti államtitkár és Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a Tesco vezetésével közösen jelentette be, megállapodás született, a nagy hipermarketláncok és dinnyetermelők között, hogy a hipermarketek nem mennek 99 forint alá júliusban a dinnye kiskereskedelmi árában.
Ezt azzal indokolták, hogy így a hazai termelők számára biztosítják a kilónként 35-40 forintos felvásárlási árat, ugyanakkor a kereskedőknek is marad haszna az üzleten és a vásárlóknak is megfelelő lehet ez az ár.
Ez akár még igaz is lehet - a hipermarketeken kívül jobbára 120 forint körül lehet kilonként kapni a dinnyét - ám az is tény, hogy a megállapodás első hallásra - illetve másodikra is – gyanúsan emlékeztet egy árkartellre.
Vélhetőleg a GVH is így gondolja, mivel a Versenyhivatal arról tájékoztatta lapunkat, hogy vizsgálódik az ügyben. Ez egyelőre csak annyit jelent, hogy a GVH információkat gyűjt és ez alapján dönti el, hogy kartellvizsgálatot indít-e.
A Budai Gyula és a VM vezetősége által tető alá hozott dinnye-megállapodás másik sajátossága, ,hogy az államtitkár és a tárca vezetősége a jelek szerint elfelejtette kikérni a GVH véleményét a megállapodásról, dacára, hogy igazán nem kellett volna messzire fáradniuk, mivel a VM tőszomszédságában található a GVH épülete.
Úgy tudni, hogy a VM-ben házon belül arra számítottak illetve számítanak, hogy azért nem indulhat GVH-eljárás, mivel a megállapodást tető alá hozó minisztérium állami szerv, amit a GVH nem vizsgálhat, illetve a megegyezés önkéntes a hipermarketláncok és a dinnyetermelők között.
Azonban sántít ez az érvelés: korábban a GVH már elmarasztalta az akkor még földművelésügyi tárca bábáskodása alatt létrehozott, és „önkéntes” Kereskedelmi Etikai Kódexet, tekintet nélkül arra, hogy állami szerv ösztökélésére született a megállapodás.
Ebben az esetben is könnyen lehet, hogy a dinnye-megállapodásba belement hipermarketek most egy árkartell-vizsgálattal néznek szembe.
A korábbi években a GVH több esetben – például tojáskartell – is elmarasztalt élelmiszeripari szakmai szövetségeket hasonló „árrögzítő” megállapodásért. Az érintett szakmai szövetségek minden esetben ugyanezeket, a VM mostani indokaira emlékeztető érveket hozták fel, miszerint ez hozzájárul a beszállítók és a kereskedők közötti rendezett viszonyok megteremtéséhez, továbbá, hogy a megajánlott árak mindössze "irányadó" jellegűek és az érintett kereskedőknek nem kötelező ezt elfogadni.