A vártnál rosszabbul teljesít az ipar

Idén augusztusban csaknem ötödével maradt el az ipari termelés a tavalyi azonos időszaktól. Elemzők ennél kisebb visszaeséssel számoltak, a várakozások szerint azonban ősszel már javulhat a gazdaság helyzete.

Az előzetes adatok szerint az ipari termelés idén augusztusban 19,9 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz viszonyítva – derül ki a KSH jelentéséből. A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 21,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 0,7 százalékkal csökkent.

Az MTI által megkérdezett elemzők szerint az ipari termelési adatok alapján továbbra sincs jele a fellendülésnek. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője elkeserítően rossznak nevezte az augusztusi adatot, ami sokkal gyengébb lett az általa várt 12 százalékos visszaesésnél. – Továbbra sincs fordulat, nem jön a lendület az iparban, ami azért furcsa, mert legnagyobb export piacunkon Németországban már éledezik a gazdaság, élénkül a kereslet. Ez azonban nem köszön vissza a magyar statisztikákban, sem az ipari termelési, sem az export adatokban – fejtette ki az elemző, aki szerint az őszi hónapokban már javulásra lehet számítani.

Török Zoltán szerint Magyarországon a belső fogyasztás visszaesése és az életszínvonal csökkenése olyan mértékű, amit nehéz alulmúlni a régióban. Ezzel magyarázható, hogy például Csehországban az ipari termelésben már augusztusban kimutatható volt a javulás (az augusztusi termelés-csökkenés 8,1 százalék volt a júliusi 18,2 százalék után éves bázison). Hozzátette: nálunk a gazdasági visszaesés is nagyobb, 7 százalék körüli, míg Csehországban 4-5 százalék között van.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szintén azt emelte ki, hogy egyelőre nincs jele a fellendülések. Az előző hónapok rendelésállományát nézve nem túl nagy meglepetés az éves visszaesés, ám az már egyáltalán nem jó hír, hogy havi összevetésben, júliushoz képest is mérséklődött a termelés. Az ipari termelés csökkenésének okát továbbra is a gyenge eurózónabeli keresletben látja. Nyeste Orsolya az év hátralévő részéről elmondta: a negyedik negyedévben már csak a bázishatás miatt is jobb adatokat vár, hiszen a gazdasági válság hatására az ipari termelés visszaesése tavaly októberben kezdődött.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.