A vártnál nagyobb visszaesés Amerikában
Másfél százalékponttal haladja meg az elemzői várakozásokat, és az éves rátát tekintve 6,1 százalékon alakul az amerikai GDP visszaesése az első negyedévben.
A kereskedelmi tárca szerdán kiadott adatsora megerősíti a lassú kilábalásra, elhúzódó recesszióra vonatkozó prognózisokat. A csökkenés csak 0,2 százalékpontos javulást jelent a tavalyi utolsó negyedévhez képest. Utoljára 34 éve fordult elő az Egyesült Államokban, hogy a hazai össztermék három, egymást követő negyedévben is csökkent volna. A Dow Jones gazdasági hírügynökség által megkérdezett közgazdászok mediánértékben ezúttal 4,6 százalékos GDP-csökkenéssel számoltak.
Ezzel együtt a továbbra is becslésnek tekinthető, később rendszerint korrigált adatsor bíztató jelekre is utal. A kiadások 2,2 százalékkal nőttek, a tavaly év végi 4,3 %-os visszaesés után. Különösen a tartós cikkeknél jelentős a fogyasztás bővülése, 9,4 százalékos (előzőleg 22,1 %-kal csökkent). Az ipari termelés ugyan márciusban az ötödik egymást követő hónapban esett vissza, de a felhalmozott készletek a fogyasztásbővüléssel korreláló apadása várhatóan lassítja a további visszaesést. A következő, nagy várakozással kísért adatsor Amerikában az áprilisi munkanélküliségi rátára vonatkozik; ezt pénteken teszi közzé a munkaügyi tárca. Márciusra 8,5 százalék volt a mutató, amely várhatóan ezúttal is tovább nő.
A fogyasztásbővülésből adódóan a most közölt ármutatók oszlatják a deflációs félelmeket, visszatérni látszik az inflációs nyomás. A személyes kiadások visszaesése egy százalékos volt, a korábbi 4,9 %-nál jelentősen alacsonyabb, az eggyel korábbi év azonos időszakával összevetve. Az (élelmiszer-, és energiaárak nélküli) maginfláció 1,5, a lánc-árindexsor 2,9 %-on alakult.