A távhőszolgáltatás Ajkán is kötelező feladat
A Demján Sándor nagyvállalkozó tulajdonában lévő cég a héten sokadszorra, ám immáron pontos, e hét pénteki határidő megjelölésével tette közzé fenyegetését, miszerint ha a Magyar Alumínium (Mal) nem törleszti adósságait, akkor Ajka hőellátását veszélyeztető lépéseket tesz.
Eme álláspontról tegnap - szintén sokadszorra - visszatáncolni látszottak, lapunknak elismerve, hogy a jogszabályok nem teszik lehetővé a lakossági hőellátás beszüntetését. Szakértők megkeresésünkre az ügy kapcsán leszögezték: a fűtési szezon alatt a távhőszolgáltatóknak ellátási kötelezettségük van. Mindazonáltal előfordulhat olyan vis maior helyzet, hogy egy cég egyszerűen kifogy a pénzből. (A Bakonyi Erőmű nincs ilyen helyzetben, de kétségtelenül évek óta sikertelenül igyekszik jogos követeléseit behajtani a Malon. A vita hevében már többször fenyegettek a lakossági ellátás veszélyeztetésével.) Olyan helyzet, hogy egy cég ténylegesen képtelen folytatni a lakossági hőellátást, még sosem fordult elő. Így nem tudni, mi történne ilyenkor a gyakorlatban. Ám szabályok erre az esetre is vonatkoznak. Az államnak - részint a Magyar Energia Hivatalon keresztül - azután is biztosítania kell a fűtés zavartalanságát, hogy adott esetben az ellátó (valószínűleg jogszabálysértő módon) bejelenti a leállást, vagy netán intézkedéseket is foganatosít ennek érdekében.
Ilyenkor első körben a céget felszólíthatják a szolgáltatás fenntartására. Ha ezt valamely okból nem teljesítik, az állam a folyamatok kézben tartása végett részben vagy egészben más cégeket avagy külső szakértőket is kijelölhet. Nekik, ha máshogy nem, a hatóságok biztosítanak szabad bejárást a hőelőállító rendszerekhez. Ennek anyagi vonzatait forrásunk szerint legvégső esetben akár az állam is viselheti.
A fűtés zavartalanságának biztosítását követően van lehetőség a sorok rendezésére, adott esetben jogi eljárások megindítására, felelősök keresésére. Ám a lakosság fűtésének folyamatosságát a szezon végéig ettől függetlenül sem veszélyeztetheti semmi.