A szlovák hátterű húsipari csoport bezárja debreceni üzemét
A hajdúsági megyeszékhelyen gyártott termékek a vállalatcsoporthoz tartozó más magyarországi üzemekhez kerül. A lépésről a cégnél azt várják, hogy csoport eredményesebben és versenyképesebben tud majd működni. Ennek érdekében a gyártás középpontjába is az ezt lehetővé termékeket helyezik - hangsúlyozták. A közlemény szavaiból az derül ki, hogy nem nagyon volt más választása a DCSH-nak, miután nem a meglévő kapacitásait muszáj volt a jelenleginél hatékonyabban működtetni.
A vállalat indoklásként rávilágít, hogy a magyarországi friss, hús ipari termékek jelenleg nem jelentenek versenyképes árut, szolgáltatást a nyugat-európai húsipari cégek termékeivel, nagy arányú hazai kihasználatlan kapacitások miatt. Alapvetően jellemző a belföldi húsipari piacra a nagyfokú széttagoltság, több száz, kisvállalati kategóriát képviselő vágóhíd és húsfeldolgozó üzem működik Magyarországon.
Mindezeken túl Európa egyik legmagasabb áfa-terhe tovább nehezíti az ágazati tevékenység eredményességének megvalósítását. Ebből fakadóan az Debreceni Húsipari Kft.-nél meglévő öt üzem és extra gyártási kapacitások miatt a társaság nem tud elérni versenyképes pozíciót az egyre inkább szűkülő piacon - magyarázták a lépést.
Az elmúlt években itthon jelentékeny húsipari vállalatcsoporttá váló cég mögött a szlovák tőkebefektető társaság a Penta áll. A cég egy ugyancsak szlovák társaság közbeiktatásával tulajdonos DCSH Kft.-ben tulajdonos, amely egyébként egészen eddig a debreceni, a békéscsabai, a szolnoki, a mosonmagyaróvári és az abdai húsüzemeket üzemeltette.
A vállalat egyébként nem először hajt végre racionalizálja magyar termelését, 2009-ben költségcsökkentés és a jobb hitelkondíciók elérése érdekében például az korábban felvásárolt három cégét, a Debreceni Hús Zrt-t, Szole-Meat Kft-t és Csaba Hús Kft-t vonta össze a Debreceni Group Kft-be. Amitől szintén a hatékonyság javulását várta. A cég egyébként az üzemeket Román Gyula húsipari vállalkozótól vásárolta meg.
A mostani bezárást megelőzően azonban egészen más hírekkel kapcsolatban is föltűnt a szlovák hátterű csoport neve. Még tavaly a Herz Szalámigyár egyik lehetséges vevőjeként is volt, ám a patinás márkát végül az OTP vezér Csányi Sándor cége a Bonafarm szerezte meg. A közelmúltban pedig értesüléseink szerint egy másik igencsak jó nevű húsipari cég környékén a Gyulai Húskombinát körül is megjelent a csoport.
Akkor úgy tudtuk, hogy komolyan gondolkodnak a gyulai cég megvételén, ám a tárgyalások elhaltak. A DCSH cégbírósági mérlegadatai szerint valóban szükség van a működés racionalizálásra, miután 2009-ben a 12,19 milliárd forintos árbevétel mellett 1,4 mérleg szerint veszteséget produkáltak, s az előző évben 2008-ban is 642 millió forintos hiányt termelt a vállalat.