A SZÉP-kártya sem lendít a belföldi turizmuson

Júniusban tovább nőtt a külföldi és csökkent a belföldi kereslet a kereskedelmi szálláshelyeken – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentéséből, ami egyben rávilágít arra, hogy a belföldi turizmus fellendítését szolgáló SZÉP-kártya sem csodaszer.

A vizsgált időszakban kismértékű növekedés volt a vendég­számban a külföldi vendégeknek köszönhetően. A belföldi forgalom visszaesése miatt mégis összességében 0,5 százalékkal csökkent a ke­res­ke­­­delmi szál­lás­­he­­lyeken eltöltött ven­­dégéj­­szakák száma. A szál­lo­dákban kedvezőbben alakult a ven­­­dégforgalom (4,1 százalékos volt az élénkülés), melyben a négy­csillagos házak sze­repe volt meg­ha­tározó. Összes­­ségé­ben a keres­kedelmi szálláshe­lyeken az összes árbevétel 5,5 százalékkal nőtt.

A kül­földi vendégek 1069 ezer vendégéjszakát töl­­töttek el a ke­res­­ke­­del­­mi szál­lás­he­­lyeken, számuk 3,2, az éjszakáké pedig 1,9 százalékkal nőtt 2011 júniusához viszonyítva. A vendég­éjsza­kák­ban mért vendégforgalom 51 százaléka, a szállásdíjbevétel kétharmada származott a külföldiektől. A legje­len­tősebb kül­dő országokból: Románia, Ausztria, Németország, továbbá az Amerikai Egyesült Államokból érkező ven­dégek éj­sza­káinak száma csökkent, miközben az Egyesült Királyságból, Csehországból, Orosz­­or­szágból és Olaszországból hazánkba látogató vendégek eltöltött éjszakáinak száma nőtt.

A külföl­di­­ven­dég-for­ga­lom je­len­tős részét fogadó szállo­dákon belül a négycsillagos egységekben növekedést, a többi kategórában stagnálást, illetve csökkenést regisztráltak. A kül­föl­di vendégek száma a tu­­­risztikai ré­giók több­ségében csökkent.

Júniusban a belföldi vendégek 1026 ezer vendégéjszakát töltöttek a keres­­ke­delmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 49 százaléka. Számuk 1,6, az éjszakáké 3,0 százalékkal csökkent az egy évvel ezelőttihez ké­pest. A vendégforgalom visszaesése kilenc tu­risz­tikai régióból hetet érintett. A bel­föl­di­ven­dég-for­ga­lom több mint felét fogadó szállodákban a vendégéj­sza­­kák száma 1,8 százalékkal javult.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 49,8 százalékos volt, ezen belül az öt­­­csil­lagosok 72,5, a négycsil­lagosok 58,3 százalékos fog­laltságot értek el.

A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szo­bák brut­tó átlagára 5,0 százalékkal (15 025 forint), az egy kiadható szál­­lodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 7,0 százalékkal (7478 forint) emelkedett 2011 azonos idő­szakához viszonyítva. Buda­pesten a vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kate­­gó­ri­ák­ban a szo­bák átlagára júniusban 10 000 és 38 200, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 5200 és 30 300 forint kö­zött alakult, ami 34–130, illetve 18–103 eurónak felelt meg. Nemzetközi össze­ha­sonlításban még mindig nagyon alacsonyak a szállodai szobaárak.

A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 5,5 százalékkal emelkedett a vizsgált idő­szakban. A szálláshelyek 25,2 mil­liárd forint bruttó árbe­vé­telt ér­tek el, ezen be­lül a szál­lásdíj­bevétel 14,4 milliárd fo­rint volt. A szálláshely-szolgáltatás, ven­dég­látás fogyasztóiár-indexe júniusban 4,9% volt. A forint/euró árfolyam 294 forint volt júniusban, 27 forinttal (10 százalékkal) gyengébb, mint egy évvel ko­ráb­ban.

A működő kereskedelmi szálláshelyek közül a vizsgált időszakban még 2222 egység fogadott el fize­tő­esz­köz­ként üdülési csekket és 1774 egység Széchenyi Pihenőkártyát, a belföldi vendégek 857 mil­lió forint ér­t­ék­ben fi­zettek ezen fizetőeszközökkel a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért, mely­ből az üdülési csekkek ará­nya 24% volt.

Budapesten a vendégforgalom összes­ségében 5,8 százalékkal emelkedett a külföldivendég-forgalom dina­mi­kus növekedésének eredményeképpen, miközben a belföldivendég-éjszakák száma mindösszesen 0,7 százalékkal nőtt. A Balatoni üdülőkörzetben mind a külföldi-, mind a belföldivendég-éjszakák száma vissza­esett, összes­ségében 3,6 százalékkal.

A szálláshely-szol­gál­tatást nyúj­tó – több, különböző ága­zat­ban műkö­dő – vállalkozások a szállás­he­lye­­ken júniusban közvet­lenül mintegy 31 ezer főt fog­lal­koztattak, ez 2,5 százalékkal kevesebb, mint 2011 azonos idő­sza­kában. A rész­mun­ka­idős foglal­koztatás ará­nya a szállodákban kategóriánként változó, köl­csön­­zött mun­kaerőt lé­nye­gé­ben csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.

A szálláshelyek körében jelentős volt a fluktuáció, a kapacitásukra egyszerre volt jellemző, hogy a gazdasági környezet változására a szál­lo­­dák, a panziók, a kempingek stb. egy része beszüntette mű­ködését, míg mások bő­ví­tették a kínálatot. Ennek eredőjeként 2012. június 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szál­lás­helyek száma 3073 volt, ezen belül 983 szálloda 57 ezer szobával, 1076 panzió 12 ezer szobával műkö­dött.

A szállodákban, júniusban 948 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azo­­nos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 179 szálloda működött, ezek kapacitása 263 szo­bával volt több, mint 2011-ben. Az egyéb szál­lás­he­­­lyek (üdülőház, kem­ping és közösségi szálláshelyek) száma országosan 1014 volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.