A számvevőszék vezetője szerint súlyos hatása lehet a válságnak
Expozéjában hangsúlyozta: a Pénzügyminisztérium jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz készített módosítása a korábbi tervezeteknél jobban igazodik a világgazdasági folyamatokhoz, és vitathatatlanul a nemzetgazdasági stabilitás helyreállítására törekszik.
Az ÁSZ számításai szerint a kormány ugyanakkor még a harmadjára átdolgozott költségvetési javaslatban is alulbecsüli a foglalkoztatási szint várható visszaesését, valamint számos, az állami bevételeket meghatározó adónem teljesíthetőségét - fűzte hozzá Kovács Árpád.
A recesszióba hajló pénzügyi világválság kiszámíthatatlan hatásai Kovács Árpád szerint kiemelt kormányzati óvatosságot indokolnak. A költségvetés legnagyobb kockázata továbbra is a bevételi oldalon és az államadósság területén van, míg a kiadási előirányzatok 97,5 százalékát betarthatónak ítéli az ÁSZ. Hozzátette: a jelenlegi helyzetben különösen indokolt lenne a tartalékfelhasználás egyértelmű szabályozása.
A szervezet elnöke szerint világosan látható, hogy a költségvetési megszorítások döntően a közszféra forrásait terhelik, ugyanakkor fokozott jelentőséggel bírnak a gazdaság kifehérítésére, a korrupció visszaszorítására irányuló határozott intézkedések is.
Elmondása szerint Magyarország gazdasági fejlődésének egyik legfontosabb feltétele az inaktivitás csökkentése és a foglalkozatási színvonal növelése. Ez utóbbira azonban nemcsak a visszaeső növekedés következményei hatnak hátrányosan, hanem a csak hosszabb távon leküzdhető strukturális és minőségi akadályok is.
Megjegyezte: az államháztartási egyensúlyt és a növekedést támogató intézkedések során célszerű lenne az eddigieknél nagyobb figyelmet fordítani a hazai kis- és középvállalkozások működési feltételeinek kedvezőbbé tételére is.
Az IMF-megállapodásra kitérve elmondta: a hitelkeret a pénzügyi biztonság és a finanszírozhatóság céljait szolgálja, a rendelkezésre álló összeg mértéktartó és előrelátó igénybevételével pedig kiválthatóvá válhatnak az ország "túl terhes hitelei", amennyiben ez jelentősen nem növeli az adósságot.
Kovács Árpád szerint nem segíti a parlamenti vitát, hogy a költségvetési törvényjavaslat nem tartalmaz összegző tájékoztatást a hosszú távú kötelezettségvállalásokról, valamint a többéves elkötelezettséggel járó kiadási tételekről. Tovább nehezítette a tisztánlátást a három évre kitekintő, valamint a 2008. évi várható főbb előirányzatok hiánya - tette hozzá.
Az ÁSZ elnöke felszólalásának végén a jelenlegi, hiányos költségvetési tervezési rendszer helyett egy új, megbízhatóan működő nemzetgazdasági tervezési rendszer megalkotására kérte az Országgyűlést.