A szalmaerőműért lobbizik a szerencsi polgármester
A polgármester egyebek mellett azzal érvel, hogy a szalmatüzelésű erőmű felépítésével Szerencsen és térségében újra fellendülhet a mezőgazdasági termelésen alapuló ipar. Az erőmű jogerős építési engedélyének a kiadását számos hatóság vizsgálta, és abban nem találtak szabálytalanságot - írta közleményében a polgármester.
Szerencsen a BHD Hőerőmű Zrt. a jelenlegi elképzelés szerint 25 megawatt teljesítményű szalmatüzeléses erőművet építene, mintegy 20 milliárd forintból, a Tokaj-hegyaljai borvidék határában épülő erőmű ellen azonban természetvédők, szőlészek-borászok, politikusok léptek fel.
Legutóbb a tokaji polgármester intézett nyílt levelet a miniszterelnökhöz, amelyben azt szorgalmazta, hogy ne épüljön erőmű a világörökségi helyszínen.A szerencsi polgármester szerint a beruházó a kultúrtáj érdekeinek szem előtt tartása érdekében a létesítmény építészeti kialakítását a Világörökségi Tervtanács véleményének a figyelembevételével, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága Titkárságával egyeztetve végezte el.
Ennek köszönhetően a létesítmény semmivel nem illeszkedik kevésbé a kultúrtájhoz mint a világörökségi cím odaítéléskor még javában működő Szerencsi Cukorgyár.A skandált vádakkal ellentétben a szerencsi szalmatüzelésű erőmű energiafű felhasználását nem tervezi, erre az egységes környezethasználati engedély nem is ad lehetőséget - fogalmaz levelében egyebek mellett Rónavölgyi Endréné, aki azt is megemlíti, hogy éppen a kultúrtájért aggódó tokaji polgármester gesztorságával létesült a világörökségi magterület középpontjában Abaúj és Zemplén legnagyobb hulladéklerakó és feldolgozó telepe, ahová a térség közel száz településéről a borvidék útjain folyamatosan szállítják a teherautók a kommunális szemetet.
Egyes borászatok képviselői és Tokaj polgármestere a tényeket figyelmen kívül hagyva valóságos rágalomhadjáratot folytatnak a szerencsi biomassza erőmű megvalósításával szemben, annak ellenére, hogy a tokaji és a szerencsi kistérségekben élők többsége támogatja a fejlesztést.
Nem válogatnak az eszközökben annak érdekében, hogy a további beruházásokat vonzó építkezést megakadályozzák, magatartásukkal valójában ők sodorják veszélybe a világörökségi címet - írta levelében a polgármester, aki azt is megjegyezte: a mostani fejlemények azt mutatják, hogy a beruházás ellenzői a legkisebb kompromisszumra sem készek, "ezért újra kell gondolni a világörökségből történő kilépésünket, teret engedve a környezetet nem veszélyeztető fejlesztéseknek."