Várható volt Ferihegy leminősítése?
Semmi meglepőt nem lát a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) abban, hogy Ferihegy megbukott a biztonsági ellenőrzésen. A LESZ szerint a területért felelős Hochtief-Budapest Airport évek óta hagyja romlani a munkakörülményeket, sokévi béremeléssel és komoly technikai fejlesztésekkel is adós.
A LESZ évek óta hangot ad a növekvő dolgozói elégedetlenségnek a repülőtér biztonsági területén. A feszültségek 2008végén robbantak ki, akkor általános sztrájkot hirdetett a LESZ - ezen belül az utasbiztonsági területen dolgozók - amit a Hochtief végül görög sztrájktörőkkel fojtott el. A LESZ szerint azonban érdemi megoldás azóta sem született a problémákra, köztük a munkafeltételek folyamatos romlására.
Utasbiztonságon spórolt a Hochtief?
A LESZ hangsúlyozza: a Hochtief-Budapest Airportnál a biztonsági és utasbiztonsági ellenőrök fizetése a pótlékokkal együtt havi nettó 90-120 ezer forint. Ezért cserébe 8-12 órás műszakokban dolgoznak, amelyeket a megoldatlan helyettesítés miatt 5 percre sem szakíthatnak meg. A pihenőidők megtagadása miatt jelenleg is munkaügyi per van folyamatban. Az állandósult munkaerő-hiány miatt évek óta rendszeres elvárás a „rendkívüli" munkavégzés, azaz a rendes műszakon felüli túlórázás.
Azonban amikor a cég a korábbi kollektív szerződést egyoldalúan felmondta, a túlórapótlékok csökkentek. Jelenleg is folyik a per a sugárzó röntgen-berendezések egészségkárosító hatásának elismeréséről is, de a minőségi szempontokat háttérbe szorító spórolás jegyében újabban kölcsönzött munkaerővel töltenek be felelős biztonsági munkaköröket is.
A szakszervezet emlékeztet rá: korábbi nyilvános és belső felvetéseire a cégvezetés nem mutatott nyitottságot. Az idén tavasszal érthetetlen körülmények között a repülőtérre tévedt tájfutó ügyében sem folytattak érdemi vizsgálatot a hiányosságokról. A szakszervezet hívta fel a figyelmet arra is, hogy ismeretlenek meghamisítottak egy közokiratnak számító, a biztonsági ellenőrzéseket szabályozó úgynevezett technológiai utasítást is. A sztrájktörők alkalmazását megkönnyítő hamisítási ügyet jelenleg az ügyészség vizsgálja.
Megfélemlítés, elhallgatás
A LESZ képviselői többször felemelték hangjukat a terület problémái miatt, azonban érdemi cselekvés helyett csupán retorziókat tapasztaltak - állítja a LESZ sajtóközleménye. Így a cég tavaly a görög sztrájktörők kódjaival való visszaéléssel gyanúsított meg nyilvánosan több munkatársat. Azóta a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság megállapította, hogy a cégvezetés követett el szabálytalanságokat a kódok kezelésével kapcsolatban.
A szakszervezet szerint megkezdődött az „elégedetlenkedők" eltávolítása is. Idén áprilisban a szakszervezet öt tagját, köztük két területi képviselőt bocsátottak el érdemi indoklás nélkül. Kettőjüket a bíróság már visszahelyezte állásába, a többiek pere még folyamatban van. Szintén az igazságszolgáltatás előtt van a június-július folyamán hasonló körülmények között lapátra tett öt munkavállaló ügye.
Következmények nélküli repülőtér?
A vezetőség hozzáállását legjobban az átvilágítás kudarcára adott egyetlen válasz-intézkedésük mutatja: plakátokon fenyegetik „zéró toleranciával" a dolgozókat. Eközben nem látni a rendszerszintű kockázatok csökkentésére és a személyi felelősök megtalálására tett erőfeszítéseket Ferihegyen.
A szakszervezet meggyőződése, hogy a botrányos kirúgásokban is kulcsszerepet játszó Bregovic Tibor őrségparancsnoknak és Johann Merten biztonsági igazgatónak mennie kell. A cégvezetésnek a továbbiakban őszinte párbeszédre kellene törekednie a problémákat legjobban ismerő saját dolgozóival.
Európa repülőterein a „just culture", az őszinte, a hiányosságok alapos feltárását szolgáló párbeszéd terjed. Ferihegyen azonban mintha megfordult volna az idő: a megfélemlítésre alapuló, rövidlátó vezetői gyakorlat, a munkavégzés feltételeinek folyamatos romlása vezetett oda, hogy a magyar utasokat, és a hazatérő turistákat immár a harmadik világból érkezőkkel veszik egy kalap alá a schengeni térségben. Ez pedig az egész országra rossz fényt vet, és az idegenforgalomnak is árt.