A Suez perre megy, de tárgyalna Péccsel
A Pécs ívóvízellátását október ötödikén önkényesen, erőszak alkalmazásával átvevő Tettye Kft.-nek nincs környezetvédelmi és vízügyi engedélye, vezető pedig nem értenek a társaság üzemeltetéséhez, gyakorlatilag ellopott eszközökkel végzik a szolgáltatást és veszélyeztetik az emberek egészségét - szögezte le sajtótájékoztatóján Csorba Zoltán, a Pécsi Vízmű Zrt.-ben 48,05 százalékkal rendelkező Suez Hungária Kft. ügyvezető igazgatója.
A franciák a történtek ellenére még bíznak abban, hogy rendezni tudják az ügyet Páva Zsolt pécsi polgármesterrel és az önkormányzattal, és visszavehetik kezükbe a vízellátás irányítását. Ennek ellenére a szükséges jogi lépéseket a hazai és nemzetközi bíróságokon megtették, mert álláspontjuk szerint az önkormányzat eljárása, az erőszak alkalmazása az európai gyakorlattal nem egyeztethető össze, magyarázhatatlan.
Csorba lapunk kérdésére elmondta: az éves szinten nagyjából 300 millió forintos osztalék felét fizették ki a tulajdonosoknak, a másik feléből a fejlesztéseket finanszírozták. Ez azt jelenti, hogy a Suez évi durván 70-80 millió forintot vett ki a cégből - hasonlóan az önkormányzathoz. Ez nem jelent extraprofitot, és nem is ezért kezdeményezik az akár éveken át húzódó peres eljárásokat, hanem azért, mert megsértették a Suez jó hírnevét - magyarázta az igazgató.
A franciák biztosak benne, hogy politikai indíttatású döntéssel ebrudalták ki őket a vízműszolgáltatásból, hiszen Páva Zsolt a négy hét alatt sem talált alkalmas időpontot arra, hogy egy ilyen horderejű kérdésben tárgyaljanak az együttműködésről. Nem igaz az sem - tette hozzá -, hogy az önkormányzat tudta és beleegyezése nélkül terjeszkedtek volna Baranya megyében. Már csak azért sem, mert a hét tagú igazgatóságban konszenzusos döntések születtek erről, és az önkormányzat által delegált négy fő jóváhagyása nélkül amúgy sem történhetett volna semmi.
Felvetésünkre, hogy a pécsi önkormányzat most egy négy százalék körüli árcsökkentési lehetőséget vizsgál, Csorba elmondta: a díjmeghatározás mindig is az önkormányzat hatásköre volt, nekik ebbe nem volt beleszólásuk. Kétségtelen, hogy amióta ők szolgáltattak, azaz 1995 óta, valamennyi évben az infláció alatti mértékben nőtt a vízdíj. Valamennyi kötelezettségüknek időben eleget tettek - húzta alá az igazgató -, aki elképzelhetetlennek nevezte, hogy meglévő másik szolgáltatási területükön, a fővárosban a pécsihez hasonló eljárással találkozzanak.
Most az az első, hogy újból birtokba vehessék eszközeik, ezután készen a konstruktív tárgyalásokra a pécsi önkormányzattal - mondta. A közeljövőben igazgatósági ülést tartanak, amelyre elvárják a Pécset képviselő négy igazgatósági tagot is.