A S&P is bóvliba vágta Magyarországot
A Standard and Poor's megvonta magyarországtól a befektetési ajánlású államadós-besorolást – tette közzé kora este a hitelminősítő Londonban. A magyar szuverén adósbesorolást immár két nemzetközi hitelminősítő tartja nyilván befektetésre nem ajánlott, a köznyelvben csak bóvlinak nevezet kategóriában. A múlt hónapban a Moody's Investors Service is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot.
A nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal, az eddigi "BBB mínusz / A-3"-ról egy fokozattal "BB plusz / B"-re módosította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság besorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott. Az S&P ugyanakkor levette az összes magyar adósosztályzatot a negatív előjelű felülvizsgálati listáról.
Az S&P megítélése szerint továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, részben olyan hivatalos intézkedések miatt, amelyekről a hitelminősítő úgy gondolja, hogy kérdéseket vetnek fel a felügyeleti szervek függetlenségével kapcsolatban, és bonyolultabbá teszik a működési környezetet a befektetők számára.
A Standard & Poor's a szerda este Londonban bejelentett magyar leminősítés indokai között említette azt a véleményét is, hogy az alkotmányban és egyes független intézmények - köztük a jegybank és az Alkotmánybíróság - működésében végrehajtott változtatások gyengítették Magyarország intézményrendszerének hatékonyságát. A hitelminősítő felidézi, hogy miután tavaly módosult az MNB monetáris tanácsi tagjainak kinevezési eljárása, a hatóságok legutóbb olyan törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely a Standard & Poor's megítélése szerint "még inkább kikezdheti" a jegybank függetlenségét. A tervezet - ha törvénybe iktatják - az alelnökök kinevezési jogát, amely jelenleg az MNB elnökét illeti, a kormányra ruházná át - áll a leminősítéshez fűzött elemzésben.
A Standard & Poor's közölte: véleménye szerint az elmúlt egy évben hozott intézkedések - amelyek több szolgáltatási szektort érintenek - hátráltathatják a gazdasági növekedést azáltal, hogy csökkentik a bankok hitelezési, illetve a vállalatok beruházási készségét. Az S&P szerint különösen a távközlési, energiaipari, pénzügyi és kiskereskedelmi szektorokra kirótt átmeneti adók gyakorolhatnak nyomást rövid távon a beruházásokra és a munkahelyteremtésre.
A Fitchen a sor?
Ezzel pont került a délután elkezdődött híráradatra, amelyet az Origo indított el azzal a hírrel, hogy két fokozattal rontani készül a magyar adósbesoroláson a Fitch. A portál délután arról írt, hogy a hitelminősítő már értesítette a kormányt a küszöbön álló bejelentésről. Ezt az információt később tobb forrásból is megkérdőjelezték, mígnem az S&P nyilvánosságra hozta a döntését. Így a magyar államadósság kockázatának minősítése – a Moody's november 24-ei döntése után – már két hitelminősítőnél kerülhet a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába.
A Fitch elemzője pletykának minősítette az értesülést -írja napi.hu. Mint Matteo Napolitano fogalmazott a Bloomberg hírügynökségnek a Fitch nem kommentál pletykákat. Erre a forint kissé erősödött és az euró jegyzése háromnegyed hétkor visszatért 304 forint alá. Az ecoline.hu szintén Matteo Napolitánóra hivatkozik: "a vezető elemző szerint az információ kacsa". Pleischinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Reutersnek azt mondta, nem tudnak róla, hogy a Fitch leminősítsené a Magyarországot - jelentette a Portfolio.hu.
A NOL e-mailben megkereste a kormányszóvivőt is, amint válaszolnak, azonnal közöljük. A történtek ugyanakkor nem jelentik azt, hogy a Fitch ne minősítené le Magyarországot, már csak azért is, mert ha két hitelminősítő azonosat lép, akkor valószínűsíthető a harmadik ezirányú lépése. A kérdés csak az időzítés. A Fitch Ratings korábban – igaz az S&P is – úgy nyilatkozott, hogy a leminősítéssel megvárják az IMF-tárgyalások végét.
A Népszabadság a döntés nyilvánosságra hozatala alőtt egy magát megnevezni nem kívánó kormányzati forrásból úgy értesült, hogy mindkét hitelminősítő jelezte a magyar kormánynak, hogy leminősíteni kívánja Magyarországot.
Szerda kora este a költségvetés hiányát finanszírozó állampapír-vásárlók számára mérvadónak bizonyuló cégek közül már csak a Fitch tartja vállalható kockázatúnak a magyar államadósságot.
Az elmúlt hetek történéseinek fényében a történtek meglepők, de nem logikátlanok: a Moody's leminősítése után a Fitch Ratings volt az, amelyik azt közölte, a magyar osztályzat felülvizsgálatával megvárja az IMF-tárgyalások végét. Ugyanerre az álláspontra helyezkedett a Standard & Poor's is. Igaz, azóta nem várt fordulat következett be, ugyanis a múlt pénteken egy IMF-EU-tárgyalódelegáció az EU pénzügyi biztosának utasítására idő előtt elhagyta Magyarországot. Tették ezt azután, hogy kiderült: a magyar kormány nem vonja vissza az új jegybank- és stabilitási törvényt, legfeljebb bizonyos pontokon módosítani hajlandó azt.