A kártalanítás volt a téma a 'kasszabizottság' ülésén
Igencsak izgalmasra sikerült a hétvége az online pénztárgépek körül. A Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MKEH) csütörtök este jelentette be, hogy azonnali hatállyal visszavonta az Alt Cash Kft. 300-as típusjelű, illetve a Japan Cash Kft. pénztárgépének engedélyét. Ez már csak azért is különösen drámai fordulat, mert egy hét múlva letelik a gépek ötvenezer forintos állami támogatására szabott határidő (eddig kell a kiskereskedőknek beüzemelniük új kasszáikat, hogy megkaphassák a támogatást). Így azonban most nincs mit üzembe állítani.
A cégek több mint 80 ezer megrendelést söpörtek be az átállási kampányban, így most több tízezer kereskedőnek egyetlen hete van a megoldásra. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton azonnal összehívta az online pénztárgépcserét figyelemmel kísérő munkabizottság rendkívüli ülését.
Lapunk úgy tudja: a kiskereskedők kártalanításának a kérdése volt a pénztárgépes munkacsoport fő témája. A Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), illetve a piacon érintett forgalmazók – úgy tudni, a Laurel és az ECR Kft.-k – egyelőre nem tudtak dűlőre jutni az állam képviselőivel arról, hogy milyen módon kártalanítsák a pórul járt kereskedőket; akiknek 2-3 milliárd forint közötti előlege ragadt bent a két cégnél. Információink szerint a tárca már hétvégén kiadott volna az ügyben egy közleményt, ám végül a jövő hétre halasztották a döntést.
Úgy tudjuk, a rendőrség már vizsgálja, hogy milyen módon kaphatott forgalmazási engedélyt az Alt Cash Kft. és a Japan Cash Kft. online pénztárgépe. A MKEH döntésekor a közigazgatási törvény azon pontjára hivatkozott, amely lehetővé teszi a hatóságnak: nemzetbiztonsági vagy súlyos kárral fenyegető helyzet megelőzése, elhárítása érdekében azonnal hatályba léptetheti az intézkedését. Az MKEH indoklásából az is kiderül, hogy bár novemberben az engedélyezés előtt három független szakértő is tanúsította, hogy minden rendben van a koreai típusú gépekkel, most egy negyedik, az MKEH által hozott igazságügyi szakértő megállapította, hogy az Adóügyi Ellenőrző Egységük(AEE) kívülről manipulálható volt.
Csütörtök, illetve a hatóságok bejelentése óta hivatalosan nem indokolták meg, hogy technikailag pontosan hogy nézett ki a visszaélésre alkalmas technikai megoldás a kasszákban, továbbá, hogy pontosan mi jelentett az ügyben súlyos, nemzetbiztonsági veszélyhelyzetet, ami miatt az MKEH ilyen szigorúan lépett. Hasonlóképpen hallgatag maradt az Alt Cash, illetve a Japan Cash, az előbbi csak egy rövid sajtóközleményben tudatta a megdöbbenését. Piaci berkekben terjedő pletykák arról szólnak, hogy az Alt Cash és Japan Cash gépeknek volt egy olyan rejtett funkciója, amivel külső adathordozót – számítógépet – lehetett csatlakoztatni a gépekre, és ezen keresztül részint fiktív adatokat továbbítani a NAV felé, illetve fiktív adatok alapján nyomtatni a számlát.
Az ugyanakkor tény, hogy a piaci versenytársaknál olcsóbb Alt Cash, illetve Japan Cash gépek eddig gyakorlatilag "elvitték" a piac zömét, így a leszerződött kiskereskedők java – a legutolsó adatok szerint 80 ezer körüli – ezektől a cégektől rendelt kasszát. Jó részük 25 ezer forint előleget fizetett ki a cégeknek, illetve volt, aki azóta a teljes vételárat átutalta.