A PricewaterhouseCoopers az ingatlanadóról
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény (Tao tv.) tervezete szerint 2010-től adóalanynak nevesítik és megadóztatják a külföldi személyt, amennyiben ingatlannal rendelkező társaságban meglévő részesedését eladja, tőkeleszállítással kivonja, apportként vagy térítés nélkül átadja.
Ingatlannal rendelkező társaságnak minősül az adózó és belföldi hasonló kapcsolt vállalkozása, ha eszközei piaci értékének legalább 75 százaléka ingatlan, és külföldi tagjának országával nincs adóztatást kizáró egyezmény.
Ehhez a tervezet szerint a cég eszközeit a beszámoló alapján évente értékelni kell.
A bejelentett részesedés szabályai ingatlannal rendelkező társaságokra 2010-től nem alkalmazhatóak.
Az adó alapja a szerzési érték, csökkentve a szerzéshez, tartáshoz kapcsolódó igazolt kiadásokkal. Az adó mértéke 19 százalék, amit az adóévet követő november 20-ig kell bevallani és megfizetni. A külföldi tag a társasági adóból adóvisszatartás formájában levonhatja a külföldön megfizetett társasági adónak megfelelő adót.
Elismert tőzsdén jegyzett adózóra a szabály nem vonatkozik,
A PwC megjegyzi: az új ingatlanadó-szabályt az adóegyezmények felülírhatják.
Egymilliárd forintos értékig az illeték általános mértéke 2010-től 10 százalékról 4 százalékra mérséklődik. Az e feletti összegre 2 százalék, de legfeljebb 200 millió forint. Lakástulajdon szerzése esetén az illeték mértéke 4 millió forintig 2 százalék, felette 4 százalék.
A vagyoni betét legalább 75 százalékának megszerzése után 2010-től illetéket kell fizetni. Ebbe bele kell számítani a kapcsolt feleket is. Az illeték az ingatlan forgalmi értéke alapján 4 illetve 2 százalék. Az 5 évnél régebbi szerzésekre, öröklésre, ajándékozásra az illeték nem terjed ki. Az ilyen cég megvételét az adóhatóságnak be kell jelenteni.
Átmeneti könnyítésként 2 évvel meghosszabbítják az ingatlanforgalmazók továbbértékesítésére, illetve a lakóházépítésre nyitva álló határidőt, ha az 2008. október 1. és 2010. szeptember 30. között járna le.
Átmenetileg nem kell illetéket fizetnie azoknak a visszlízingügyletben részt vevő lízingbevevőknek sem, akik a futamidő végén tulajdonjog átszállással saját ingatlanukat értékesítik és lízingelik vissza.
Az APEH felé az ilyen adásvételt be kell jelentenie a cégbíróságnak, a jegyzőknek pedig az 500 millió forint feletti ingatlanok külföldi tagjait. Az adóhatóság minden szeptember 30-ig - eltérő üzleti évvel rendelkező társaságok esetén a tao-bevallás határidejét követő 120 napon belül - közzéteszi az érintett cégek listáját.
Csekély vigasz az ingatlanszektornak - jegyzi meg a PwC -, hogy a tervezet a kulturális járulékot eltörli.