Az ingatlanfejlesztők a prémiumra buknak

Magyarországon a válság alatt csak a prémiumkategóriás lakások őrizték meg értéküket - állapította meg a világ legnagyobb ingatlantanácsadója, a CB Richard Ellis (CBRE). Egyre több fejlesztő vadászik különleges adottságú telkekre.

A CBRE kutatása szerint értékalapon Európa ingatlanpiaca tavaly 2,6 százalékos emelkedést mutatott. Ez igen jó eredmény a 2008-as 11,7 százalékos és a 2009-es 9,6 százalékos értékvesztés után.

A tavalyi év átlagos értékemelkedése mögött egyenlőtlen, eltérő részpiaci teljesítmények állnak. A növekedés motorjai a CBRE szerint az erős gazdasági fundamentumokkal és bérlői piaccal rendelkező nyugat-európai országok.

A legjelentősebb, 8,9 százalékos értéknövekedést a 2009 közepe óta tartó európai fellendülést vezető Egyesült Királyságban tapasztalták. Utána Franciaország (4,4 százalék), Skandinávia (3,4 százalék) és Németország (1,4 százalék) következik.

Ide áramlott az ingatlanbefektetések zöme a 2010 negyedik negyedében és az egész évben egyaránt. Pozitív tőkenövekedés volt megfigyelhető a közép- és kelet-európai ingatlanpiacon is, habár ez elsősorban Lengyelországnak köszönhető. Az ország a negyedik legerősebb volt a vizsgáltak közül.

Leginkább a kiskereskedelem erősödött (3,5 százalék), ahol már 2009 végén megindult az élet. Második helyen az irodapiac áll (3,2 százalékkal), míg az ipari ingatlanok terén a gyenge hozamok és bérleti djíak miatta növekedést zérónak tekintik.

Richard Holberton, a CB Richard Ellis (CBRE) európai kutatásért felelős igazgatója hangsúlyozta, hogy ma már ugyan nincs hiány az ingatlanpiacokat célba vevő tőkéből, az továbbra is kockázatkerülő: csak első osztályú eszközöket vásárol a leginkább likvid piacokon.

Tim O'Sullivan, a CBRE tőkepiacokért felelős budapesti vezetője a magyarországi lakóingatlanpiacról úgy véli: 2011-ben itt már nem zuhannak tovább a lakásárak, ám egyedül a prémium szegmens az, ami a válság alatt is értékállónak bizonyult.

Ráadásul ez az egyetlen terület, amely most, az egyelőre még pangó piacon fejlesztésre érdemes. Jó példa erre a Chayton Capital tulajdonában álló Naphegy utcai ingatlan, melynek 37 prémiumkategóriás lakás építésére van jogerős építési engedélye. Azokat a vevőket célozza meg, akik infrastruktúrával jól ellátott területen, de még a budai zöldövezet előnyeit kihasználva szeretnének lakást vásárolni - példálózott a szakember.

Hozzátette: a piaci fordulópontot sejteti, hogy a fejlesztők egyre inkább keresik az új lehetőségeket, új telkek megvásárlását fontolgatják. Ez számára a jövőbe vetett bizalmat jelzi.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.