A pesti szállodák profitáltak az uniós elnökségből
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 41 százalékos volt. Az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb, 59 százalékos szobakihasználtsági aránnyal; a négycsillagosok 47 százalékos foglaltságot értek el. A szállodai foglaltság összességében 2 százalékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli volt: 48 százalék. A kastélyszállodák mindössze 27 százalékos kihasználtsággal működtek.
A vizsgált időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára
13 950, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 5726 forint volt. Az uniós elnökséggel együtt járó forgalomnövekedés miatt az ötcsillagos házak 26 százalékos átlagár emelkedést tudtak elérni a fővárosban.
2011. január–májusban a hazai kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 4 százalékkal haladta meg az előző évi szintet, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 7,5 százalékkal nőtt. A forgalom 84 százalékát képviselő szállodák – melyek a szálláshelyek forgalmának 84 százalékát képviselik a panziók, kempingek, és egyéb szálláshelyek mellett - vendégforgalma minden hónapban élénkült.
A négycsillagos, illetve a wellness-szállodák vendégforgalma volt meghatározó (mind a külföldiek, mind a belföldiek esetében). A belföldi vendégek száma összességében 1, a külföldi vendégeké 8 százalékkal emelkedett. Az év első öt hónapja közül áprilisban volt a legdinamikusabb növekedés, de a legnagyobb vendégforgalmat és bevételt májusban regisztrálták a szálláshelyek.
Az első féléves elnökség jelentős turisztikai forgalmat és bevételt generált hazánk számára, ami jól látszik már az első öt hónap statisztikájában. Az érkező vendégek fogadására kijelölt – négy-, illetve ötcsillagos – konferenciaszállodákban a külföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma 16, illetve 15 százalékkal emelkedett.
Az elnökség keretein belül a külföldről érkező vendégek elsődleges úti célja Budapest volt. Az év első öt hónapjában a főváros szállodáiba érkező külföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma 11, illetve 8 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához képest. Ez a növekedés 1–1 százalékponttal haladja meg a tavalyi évben regisztrált fellendülést.
Mindeközben a Balatonon eltöltött éjszakák száma 2011 megfigyelt időszakában a külföldi vendégek esetében 3,5 százalékkal esett vissza, míg a belföldieknél stagnált. A népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága is kedvezőtlen képet mutatott az év első öt hónapjában. Január–májusban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma – főként a külföldivendég-éjszakák csökkenésének következtében 19 százalélkal romlott, a wellness-szállodákban a kapacitásnövekedés ellenére 4 százalékkal mérséklődött az éjszakák száma az előző évhez viszonyítva. A Balatonon kívül a dél-dunántúli és az észak-alföldi turisztikai régióban csökkent összességében a vendégforgalom.
A legjelentősebb küldő országok közül kizárólag az olasz és német vendégek által eltöltött éjszakák száma csökkent, miközben Ausztriából, az Egyesült Királyságból, továbbá Oroszországból, Romániából, Franciaországból, Csehországból és az Amerikai Egyesült Államokból érkezők vendégéjszakáinak száma nőtt.