A nemfizetés a kockázati térkép legsötétebb pontja
Az Aon Risk Solutions legfrissebb, 2011-es felmérésében Magyarországot a közepesen alacsony kockázatú államok közé sorolják, három komolyabb rizikótényező kiemelésével. Ezek a pénzügyi tranzakciók lebonyolításának nehézségei, a nemfizetés, a szabotázs, lázadás, polgári zavargás és terrorizmus veszélye. Szomszédaink közül Ukrajna és Szerbia magas, Szlovénia, Horvátország, Románia és Szlovákia a közepesen alacsony, Ausztria pedig az alacsony kockázati besorolást kapta - utóbbit egyébként idén leminősítették belső krízisek, zavargások, és terrorfenyegetettség tekintetében.
Az immár 18. alkalommal megjelentetett politikai kockázati térkép 211 ország és terület elemzésével készült el, és olyan tényezőket vesz alapul, mint a valuta átválthatósága, a meg nem valósítható pénzügyi tranzakciók, sztrájkok, zavargások, lázadások, civil felkelések, háborúk és polgárháborúk, a nemfizetés, politikai beavatkozások, az ellátási lánc megszakadása, továbbá a jogi- és szabályozási kockázatok. 2011-ben 19 ország kapott az előző évnél rosszabb minősítést, 11 ország viszont alacsonyabb kockázatú kategóriába került. A leminősítés azt jelenti, hogy emelkedett az ország kockázatainak súlyossága vagy gyakorisága.
A nemfizetés komoly kockázatot jelent a világ több országában. Beverley Marsden, az Aon Risk Solutions krízismenedzsment csoportjának társigazgatója kiemelte, hogy a turizmus hanyatlásának köszönhetően idén 13 szigetország került magas kockázati kategóriába, ám több állam leminősítését a szigorúbb hitelfeltételek is okozhatják.
A politikai kockázatok a legnagyobb hatást a feltörekvő országok piacaira gyakorolják, de a pénzügyi világgazdasági válság hatással volt a hagyományosan alacsony kockázati szinttel rendelkező országok gazdaságára is - ebben az évben Izland az első nyugat-európai ország, amely alacsony kockázati szint helyett közepes kockázatú besorolást kapott.
A napjaink tiszavirág életű gazdasági eseményeiért felelős globális kereskedelmi kapcsolatokból viszont több ország előnyt kovácsolt, és csökkentette politikai kockázatait. Ezt a tendenciát láthatjuk Dél-Amerika országaiban: Brazíliában, Kolumbiában és Mexikóban, ahol az elmúlt öt évben folyamatos a javulás.
A pénzügyi krízis elején készített apokaliptikus jóslatok ugyan nem valósultak meg, de a világkereskedelemben új norma kezd kialakulni. Az Aon meglátása az, hogy a politikai kockázatok mindaddig emelkedni fognak, amíg a piac instabil, de visszatér a normális szintre, amint a világgazdaság növekedésnek indul.