A német követségnél demonstráltak a reptériek
A reptéri dolgozók és a Munkástanácsok képviselői "Elegünk van a mellébeszélésből", "Elegünk van az elvtelen kompromisszumokból" feliratú transzparensekkel vonultak hétfőn délelőtt Németország budapesti nagykövetségéhez.
A Ferihegyen december 10. óta sztrájkoló szakszervezetek vezetői petíciót adtak át a nagykövet képviselőjének, kérve, hogy ösztönözze a Budapest Airport (BA) német menedzsmentjét az európai munkajogi szabályok betartására és a konstruktív tárgyalásra. Kovács Zoltán, a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezetének (RDSZSZ) elnöke az MTI-nek azt mondta: a nagykövetség ígéretet tett arra, hogy intézkednek, és a diplomácia keretein belül mindent megtesznek a helyzet mielőbbi rendeződése érdekében.
Csorba Attila, a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) elnöke felolvasta a tüntetőknek a petíciót, amelyben segítséget kérnek a német nagykövetségtől az egyik legjelentősebb német vállalat, a BA-tulajdonos Hochtief lépéseivel kapcsolatban. Szavaik szerint a repülőtéren az utóbbi években - különösen azóta, hogy az a Hochtief tulajdonába került - számos, a dolgozókat rendkívül érzékenyen érintő megszorítás, a szolgáltatási színvonalat rontó át- és kiszervezés volt. Az egyre elégedetlenebb munkavállalókat megfélemlítéssel, zaklatással igyekeztek lecsillapítani - olvasható a petícióban.
A tiltakozók kitérnek arra is: hiába keresték meg levélben a Hochtief-csoport igazgatótanácsának elnökét, máig nem kaptak választ.
A demonstráción részt vett Francois Ballestero, az Európai Közlekedési Dolgozók Szövetségének (EKDSZ) titkára, akit a szakszervezetek szombaton javasoltak közvetítőnek a BA-vel való egyeztetésekre, de a a BA nem fogadta el a javaslatot.
Ballestero példaértékűnek nevezte a ferihegyi sztrájkot, és EKDSZ szolidaritásáról biztosította a résztvevőket. Kijelentette: meg kell oldani a repülőtér biztonságát, meg kell szüntetni a görög sztrájktörők alkalmazását, s a repülőtér modernizációját nem a dolgozók ellenében, hanem velük véghez vinni.