A Moody's leértékelte Magyarországot

Amíg a többi hitelminősítő csak fenyegetett a Moody's lépett: visszaminősítette a magyar adósságot. Még mindig a jó kategóriában vagyunk, de annak a legalján.A hitelminősítő szerint a korábbi évek "nem megfelelő" gazdaságpolitikája most növeli az ország sérülékenységét.

A Moody's leértékelte a magyar adósságot: Az adósságra adott eddigi "A2"-es besorolása "A3"-ra romlik, és az új besorolásokra további leminősítést valószínűsítő negatív kilátás érvényes.

Ez annyit jelent: csak éppen hogy tartozunk a legjobb kategóriába, annak a legalján van a magyar besorolás. A lépés sokkal durvább, mint a másik két hitelminősítő intézet eddigi lépése.

A Fitch Ratings  és a Standard & Poor's csak fenyegetett a leminősítéssel – igaz: náluk a besorolásunk rosszabb volt már előtte is annál, mint amit a Moody's most adott. Ott a közepes kategória tetején volt már csak az ország. A Moody's esetében a fenyegető lépés elmaradt, azonnal jött a leminősítés.

A hírre a pénzpiacok kedvezőtlenül reagáltak: a hazai valuta ismét jelentősen gyengült, ismét 270 forintot kellett fizetni egy euróért. A hír feldolgozását követően azonban a forint magára talált, és zárásra kicsit erősödött a BUX is.

Az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében Jonathan Schiffer, a  cég szuverén besorolásokért felelős alelnöke azt írta: Magyarország  makrogazdasági és adósmutatói sok éven át "valamelyest gyengébbek  voltak" a hasonló besorolású többi országénál. Az a tény azonban,  hogy a besorolás az "A" sáv közepén volt, a további EU-integráció  várható előnyeit tükrözte.

Jóllehet a Moody's két éve már rontotta a magyar adósság  osztályzatát, a költségvetési hiány korlátok közé szorítására tett  sikeres - a kedvező globális és térségi likviditási helyzet által is  segített - erőfeszítések miatt lehetett eddig az osztályzati  kilátást is stabilan tartani.

A legutóbbi nemzetközi hitelpiaci zavar, valamint a fokozott és  elhúzódó kockázatkerülés kilátása azonban "jelentősen bonyolítja" a  döntéshozók munkáját, és "nagyon komoly" makrogazdasági-pénzügyi  kiigazítást tesz szükségessé, áll az elemzésben.

Schiffer szerint a globális likviditási válság kirobbanása óta  Magyarország hozzáférése a külső finanszírozási piacokhoz a  korábbinál sokkal korlátozottabbá vált.

A Moody's alelnöke szerint a Magyarország számára jóváhagyott 25  milliárd dolláros finanszírozási védőcsomag puszta szükségszerűsége  és mérete mutatja az ország által az elmúlt néhány évben alkalmazott  "gazdaságpolitikai megközelítés hiányosságait". Ezek most, a  jelenlegi kockázatkerülő globális klíma közepette növelik  Magyarország sebezhetőségét, fogalmaz a hitelminősítő vezető  elemzője.

Schiffer megítélése szerint az állam általános pénzügyi helyzete  és ennek megfelelően az adósságmutatók  romlani fognak az IMF-keret  lehívásával, akár akkor, ha arra az állami adósságszolgálat  teljesítése, akár akkor, ha a magánszektor kötelezettségeinek  fedezése végett kerül sor.

A Moody's alelnöke úgy véli: valószínűleg sok év telik el, mire  Magyarország adósságmutatói visszatérnek az eddigi szintre.

Schiffer szerint a magyar makrogazdasági stabilitás a gyenge  globális gazdasági környezetben valószínűsíthetően "bizonyos mértékű  nyomás alatt marad", ezért "helyénvaló" az új osztályzatok negatív  kilátása és ezzel együtt a globális válság másodlagos hatásainak  szoros figyelemmel követése.

A Moody's kiemeli, hogy a kereskedelmi adósságkibocsátóknak  külön megállapított deviza- és forintkötvény-besorolási, valamint a  forintbankbetéti besorolási országplafonokat ("Aa1", illetve a két  utóbbi kategória esetében a lehető legmagasabb "Aaa") a leminősítés nem érinti (folyt).

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.