A Moody'stól is megkaptuk a leminősítést
Nem gyengült a forint arra hírre, hogy a Moody's hitelminősítő intézet "Baa1"-re csökkentette a magyar állampapírok besorolását "A3"-ról, negatív kilátással. Az eurót 308 forint körül jegyezték a bankközi kereskedelemben a déli órákban, szemben a délelőtti 309 forint körüli árfolyammal. A dollár jegyzése 231 forint körül áll a délelőtti 233 forint körüli szint után.
Nem volt váratlan a Moody's leminősítése, mértéke pedig még "kellemes meglepetésnek" is tekinthető - ezzel magyarázták elemzők, hogy a forint árfolyama nem reagált érdemben a bejelentésre, sőt kissé erősödött is.
Hétfőn az S and P jelentette be, hogy "BBB mínusz"-ra csökkentette Magyarország hosszú lejáratú szuverén adósságának osztályzatát "BBB"-ről, kedden pedig a Moody's rontotta "Baa1"-re a magyar kormánykötvények osztályzatát "A3"-ról, negatív kilátással.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta, hogy eddig a Moody's hitelminősítő tartotta a legmagasabb kategóriában besorolását, de negatív kilátás mellett, így várható volt a leminősítés. Sőt, a piac több osztályzatú rontásra számított, így akár kedvezőnek is tekinthető, hogy a hitelminősítő "csak" egy fokozattal sorolta alább a magyar kormánykötvények osztályzatát, igaz, továbbra is fenntartva a negatív kilátást - mondta.
Suppan Gergely szerint ennek volt köszönhető, hogy a forint kedden nem gyengült a bejelentésre - sőt kissé még erősödött is - noha az S and P döntését követően még több mint 3 forinttal, 311 forint fölé erősödött az euró a forinttal szemben hétfőn.
Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője is hasonlóan értékelte a forint árfolyamának alakulását, hozzátéve, hogy a kedvező nemzetközi hangulat is segíti a régiós devizákat.
Az elemző szerint a további leminősítés akkor kerülhető el, ha a befektetők kellően hatékonynak tartják az új kormány programját.